mybeachproject na Seychelách

Umenie z odpadu

Čo robí Stefanie na Seychelách? Trávi tam snáď dovolenku? V žiadnom prípade. Zbiera tu odpad, mení ho na umenie a s podporou miestnej komunity zachováva krásu tohto ostrovného raja. Samozrejme, že takúto snahu radi podporíme naším profesionálnym vybavením celkom v zmysle hesla „Equipped for tomorrow“.

Zistite viac o projekte mybeachproject

a o tom, ako Stefanie podporujeme v jej poslaní zachovávať krásu Seychel

„Dobrý deň, som Stefanie Wichmannová. V roku 2019 som prišla na Seychely, aby som sa tu pre miestnu turistickú kanceláriu starala o nemeckých turistov počas ich dovolenky a akosi … som tu už zostala.

Hneď počas mojej prvej prechádzky po pláži som si všimla množstvo plastových fliaš, čím sa hneď aj stvoril nápad na môj projekt a už o niekoľko dní nasledovalo založenie môjho instagramového účtu mybeachproject. Na začiatku som fotografovala iba vrecia naplnené zozbieraným plastovým odpadom, no to sa mi z dlhodobého hľadiska nezdalo dostatočne zaujímavé. Neskôr mi počas nachádzania určitých kusov odpadu prišli na um rôzne obrázky, ktoré by som z nich mohla spontánne poskladať. A to sa nakoniec aj stalo tým, čomu sa venujem. Vďaka tomu som do roka zozbierala až 40 000 kusov plastu, čo je suma, ktorá mňa samú do rovnakej miery prekvapila, ako aj šokovala.

Cieľom môjho projektu je vzbudzovať v iných ľuďoch kreatívnym spôsobom povedomie o životnom prostredí. Každý môže prispieť svojou troškou, hoci čo len malou, čím zase inšpiruje druhých a celkovo vytvoríte niečo veľké.

Umenie z odpadu – Ľadové kráľovstvo
mybeachproject sponzorovaný spol. KAISER+KRAFT

Seychely patria jednoznačnej k najpopulárnejším vysnívaným destináciám. Nachádza sa tu ohromujúca príroda, ku ktorej nepatria iba populárne panenské pláže. Priamo na mieste si treba uvedomiť, aký prírodný poklad sa tu v skutočnosti ukrýva. My všetci, domáci obyvatelia, dočasní pracovníci ako ja, či dovolenkári by to mali nielen podporovať, ako aj vyvinúť snahu zanechať po sebe čo najmenšiu ekologickú stopu. Pre tento ostrovný štát predstavuje naplavený odpad, ktorý miestny človek nedokáže celkom ovplyvniť, mimoriadnu výzvu. No priamo na mieste možno spraviť veľa pre to, aby na jednej strane vznikalo menej odpadu, a na druhej strane tento odpad nekončil v prírode. Keď vidím, že v komunite nastala snaha o zmenu, dodáva mi to veľa energie.

Minulý rok sa skupina tunajších priateľov spojila do projektu Fresh Focus. Cieľom skupiny je priblížiť mládeži krásy prírody, vysvetliť, ako môže byť ostrovný život zaujímavejší a ukázať im nové možnosti. Organizujú výlety pri táboráku, otvárajú a spravujú turistické chodníky a v blízkej budúcnosti plánujú podeliť sa o svoje vedomosti v surfovaní, povrazochodectve, lezectve či kalistenike. V tíme sa nám už podarilo zorganizovať viacero väčších čistiacich akcií, ako napr. v známej prírodnej rezervácii Vallée de Mai, ktorá patrí k svetovému prírodnému dedičstvu UNESCO a turistickým atrakciám ostrova. V apríli sa nám napríklad pozdĺž miestnej priechodnej ulice podarilo vyzbierať približne 370 kg odpadu, čím sme vzbudili nemalú pozornosť a dostali značnú odozvu. Nikdy nebol lepší čas, ako teraz, pričom každý akokoľvek malý krôčik je krokom vpred.“

Ak chcete Stefanie a jej poslanie podporiť aj Vy, ďalšie informácie získate na nasledovnom odkaze:

Vybavenie, ktoré má Stefanie