Projekt Kreation Krehl

Umenie, robiť umenie

Od rozmarného nápadu priamo k stolu. Alebo: Čo všetko možno vyťažiť z nožnicového zdvíhacieho vozíka kaiserkraft.

Keď sme sa interiérovej architektky, Ivonne Krehl, pýtali, čo bolo jej prvou myšlienkou pri tomto projekte, jej odpoveď bola rezká a jednoduchá: „Takže…, ako na to?“ Túto otázku sme si položili aj my, keď nám Ivonne Krehl predstavila svoj nápad, ako pretvoriť nožnicový zdvíhací vozík kaiserkraft na centrálne miesto stretnutí, spirituálnosti, osláv, umenia a kultúry.

Referencia Krehl wt$
Návrh stola na nožnicovom zdvíhacom vozíku.

Znovuobjavený pamiatkovo chránený poklad.

Vyše 300 rokov stará budova dekanátu evanjelického kostola v strede mesta mala po desaťročiach znovu doplniť „obývačku tržnice“, stať sa „bránou k ľuďom“ a vizitkou evanjelickej cirkevnej obce v Ludwigsburgu; s predstavou úplne novej koncepcie na prízemí stavebnej pamiatky. Verejnú súťaž na tento projekt vyhrala Ivonne Krehl, interiérová architektka a šéfka agentúry Kreation Krehl – Interior Design & Trading v Ludwigsburgu. Jej návrh predstavuje nožnicový zdvíhací vozík v úlohe centrálneho stola a kresťanského symbolu v strede viditeľnej oceľovej konštrukcie miestnosti.

Tento odvážny koncept interiérovej architektky vyžadoval odvahu aj pri jeho realizácii. Vyjadrené slovami kreatívnej Ivonne Krehl: „Mala som rozmarný nápad, Andreas Furtwängler, umelec v oblasti spracovania kovov a jeho remeselnícky tím mal nápad ešte rozmarnejší a okamžite sa pustil do náčrtkov – a aj investor, Evanjelická cirkev, bol viac než prístupný základnej myšlienke. Teraz sme potrebovali už len partnera, ktorý by sa vyznal v konštrukcii strojov“. Pretože táto z 5 kovov ručne vytvorená „stolová socha“ mala byť doplnená nožnicovým zdvíhacím vozíkom a používaná tak aj ako javisko.

Nožnicový zdvíhací vozík bude „osvietený“: Od nápadu ku konečnému výsledku.

Nožnicový zdvíhací vozík ako pódium pre ľahkú múzu a na prednášky. Nožnicový zdvíhací vozík ako miesto stretávania sa na vedenie dialógov a diskusií. Nožnicový zdvíhací vozík ako raňajkový stôl, pri ktorom sa budú ráno všetci stretávať. Nožnicový zdvíhací vozík ako miesto na rozhovory „postojačky“. V strede priestoru. S oceľovou doskou o váhe 800 kg navrchu. Pohyblivý. Bezpečný. Estetický. Funkčný. A technicky dokonalý.

Referencia Krehl wt$
Nožnicový zdvíhací vozík s 800-kilovou oceľovou doskou

Žiaden rozmar, za aký ho považoval tím na oddelení odbytu spoločnosti kaiserkraft Deutschland, ale presvedčivý, aj keď náročný projekt, do ktorého sme sa radi zapojili s naším technickým a projekčným know-how z priemyselného sektoru ako „štvrtý muž na palube“. Nožnicový zdvíhací vozík sa mal vedieť variabilne pohybovať z 30 cm výšky na sedenie až do 90 cm výšky na státie. Dôležité pritom bolo predovšetkým dbať na moment preklopenia, keď sa oceľová doska plne vysunie, aby vytvorila javisko. So špeciálnym zhotovením vrátane blokovania bola táto úloha splnená: Javisko sa takto už nemôže preklopiť a ohroziť okolie.

Referencia Krehl wt$
Umelec tvoriaci z kovu, Andreas Furtwängler, pri „záťažovom teste“.
Referencia Krehl wt$
LED modul sa dvíha do výšky na montáž nožnicovým zdvíhacím vozíkom.

„Nevyhnutná tu bola neobvykle úzka, otvorená a špeciálna spolupráca medzi investormi, stavebníkmi, interiérovou architektkou, remeselníkmi a umelcami a nami ako expertmi v oblasti plánovania“, komentuje sprievodný tím kaiserkraft úspešnú prácu na projekte. Zosúladenia boli potrebné často a vykonávali sa spoločne, aby sa umelecké úlohy dokonale zosúladili s príslušnou technikou.

Technika v pozadí umiestnená hneď v susedstve

Nad stolom na nožnicovom zdvíhacom vozíku v hlavnej miestnosti prízemia sa nachádza svetelný a akustický prvok s individuálne vyhotovenými LED svetelnými elipsami pre rôzne scény; v priehlbine podlahy pod stolom bola inštalovaná pohonná technika pre nožnicový zdvíhací vozík. A aby sa skryli „nožnice“ a vylúčili možné riziká zranenia, pripevnilo sa na stôl skladacie opláštenie. „Inštrukcie kaiserkraft-u počas inštalácie boli podľa mňa mega-zaujímavé, zaujímavé bolo tiež priamo na mieste vidieť, aké množstvo krokov a aké kroky bolo potrebné zohľadniť od nápadu až po konečný výsledok,“ sú slová Ivonne Krehl k technickej realizácii.

Referencia Krehl wt$
Technika nožnicového zdvíhacieho vozíka bola namontovaná zapustením do podlahy.
Referencia Krehl wt$
Svetelný a akustický prvok nad stolom.
Referencia Krehl wt$
Interiérová architektka Ivonne Krehl na novom stole na nožnicovom zdvíhacom vozíku

„Tento stôl je v akcii naozaj coolový, milujem predovšetkým ten zvuk pri zdvíhaní“, vyjadrila sa interiérová architektka, keď sa stôl pri dokončovaní čiastočne uviedol do pohybu. Ovládacia technika bola nainštalovaná priamo vo vedľajšej miestnosti – s pevne pripojeným ovládacím panelom – tak, že zostáva neviditeľná a stôl sa dá ako mávnutím čarovného prútika uviesť do požadovanej polohy. „Každý návštevník chce vedieť, ako funguje technika v pozadí,“ hovorí umelec Andreas Furtwängler o reakciách.

Referencia Krehl wt$
Od rozmarného nápadu k stolu.
Referencia Krehl wt$
kaiserkraft ako solídna báza pre umelecké osvietenie.

A teda … čo môžeme spraviť pre Vás? Na Vaše špeciálne požiadavky máme špeciálne riešenia – nezávisle od toho, či chcete svoje priestory rozširovať, alebo si naplánovať nové. My Vám vždy ponúkneme: Solutions for your Business (riešenie pre Váš biznis). Vrátane kvality, spoľahlivosti a správneho poradenstva.

Kontakt

Ak potrebujete naplánovať projekt, radi Vám pomôžeme. Naši odborníci Vám poradia a poskytnú kompetentné poradenstvo.

Kontakt pre poradenstvo, plánovanie a analýzu potrieb: