037 – 65 23 633 

Čistota a poriadok vo firme

To musí odtiaľto preč a to musí sem

Jeden pracovný deň zo života správcu Hegera

Masch s.r.o. z Popradu

7:45 hod.

Vonku je ešte tma, popŕcha, nepríjemné počasie. Správca Heger je už tu, ako jeden z prvých. A ako prvý aj vidí, že vo vstupnom priestore jeho firmy Masch, s.r.o. chýba rohožka na zachytávanie nečistôt. „Aby sa tu niekto nepošmykol a nezlámal si väzy. Takto to nemôže zostať. Rýchlo sem musím niečo dať.“

8:05 hod.

Rohožka na zachytávanie nečistôt je už umiestnená vo vstupnom priestore, keď sa postupne začnú trúsiť zamestnanci. Správca Heger je na seba hrdý. Ale nie dlho. Pretože – jeho očiam neunikne nič – s kolegami prichádza do podniku kopa lístia. „To musí zmiznúť. Potrebujem metlu, zametací stroj by bol ešte lepší.“

10:22 hod.

Vstupný priestor je dokonale čistý, nikde ani lístka, ani pred dverami, ani za dverami. Perfektné… až na… áno, až na kaluže. A že by to snáď bola dokonca doga toho kontrolóra z 2. poschodia? „Beda ti, Bela – ty psisko nepodarené! Toto musí zmiznúť. A síce hneď a zaraz.“ Správca Heger sem hneď stavia dva stojany na dáždniky.

12:01 hod.

Do čerta. Pošmykol sa. Samotný správca Heger. A čo teraz? Jeho učeň Michal si povie: „Správcu Hegera musíme dostať čo najskôr preč." Keby ho tak uvidel niekto z predstavenstva. Ako to, že si jeho šéf nevšimol šupku z banána v kuchyni? A kde je vôbec vedro na odpadky?

13:08 hod.

Správca Heger ešte trochu pokrivkáva, našťastie sa však nestalo nič horšieho. Nedobre je však niečo iné. Pretože akému utrpeniu je zas vystavený správcov pohľad: odpad, odpad a ešte raz odpad. Vo vonkajších priestoroch je po obede neporiadok až hrôza. „Michal,“ volá na svojho učňa, „toto musí zmiznúť. Ale, prosím, rýchlo.“ A aj on sám okamžite siaha po uchytávacích kliešťach a ihneď odstraňuje cigaretové ohorky, zvyšky jedla a vreckovky.

14:57 hod.

Skvelý chlapec, ten Michal. Správca Heger je so svojím učňom spokojný. Všetky odpadky boli, ako sa patrí, naložené do vriec na odpadky a zlikvidované v zberači druhotných surovín. „Ale… snáď to ten chlapec nespravil? A či predsa? Veru, hej…“ Michal skutočne zlikvidoval Hegerov obed, nezjedený, poznamenávame. Ten vyhadzovať skutočne nemusel.

15:02 hod.

So škŕkaním v žalúdku a kňučiacou dogou Belou toho kontrolóra z 2. poschodia Heger odchádza a pokračuje v práci. Prebehne s utierkou z mikrovlákna po štítkoch na dverách, výstražných tabuliach a osvetlení núdzového východu a dôkladne ich zbaví prachu a nečistoty. „Vrstva špiny, tá musí preč, ale rýchlo, Lola, pomôž a líž,“ zasmeje sa vlastnému vtipu a kŕmi Belu maškrtami.

15:34 hod.

Michal prichádza nesmelo a zahanbený spoza rohu, ťahajúc za sebou čistiaci vozík a na ňom olovrant pre svojho šéfa, ktorého žalúdok teraz škŕka hlasnejšie ako žalúdok dogy Bely toho kontrolóra z 2. poschodia. „Pizza… tú mám najradšej,“ teší sa vyhladovaný správca a zahryzne do svojho obľúbeného jedla. A, nestačil tomu zabrániť, stalo sa: Mastný, olejový a ešte chutný syr končí aj s trochou šťavy na kuchynských dlaždiciach. A Bela sa na to okamžite vrhá. „Táto musí preč,“ hovorí teraz už samotný Michal a ťahá Belu pred vchod.

15:35 hod.

„A toto tu má zostať?“ správca Heger pozerá na rajčinovo-syrové stopy po psovi, ktoré vyzerajú ako mravce náhliace sa poobede si zdriemnuť po dobrom jedle. „Aj toto musí zmiznúť – tu budem potrebovať vysávač.“ Marietta z recepcie naňho nedôverčivo pozerá: „Vysávač? Na takúto špinu? Ten to nezvládne.“ Avšak žiaden problém. To by nebol správca Heger, aby nemal v talóne mokro-suchý vysávač: „Tento je tu práve na to.“

16:47 hod.

Pomaly stačilo. Blíži sa koniec pracovnej doby. Ešte rýchlo pomocou súpravy na čistenie okien prečistiť okná na 2. poschodí u kontrolóra, toho s dogou, Belou. „Milý chlapík, ten pes je však priveľký, hotový kôň.“ A okamžite pritrieli Bela spoza rohu, s labkami ešte vždy nie celkom čistými. „Nieee, toto musí zmiznúť, lepšie povedané, táto musí odtiaľto zmiznúť.“ Správca Heger chňapne po svojom vysokotlakovom čističi a zamieri ním na kontrolóra. Samozrejme, zo žartu: „Ona, alebo ja?“

17:07 hod.

Dokončené. Finito. Koniec. Na dnes. Ešte rýchlo očistiť čižmy v čističi na čižmy a možno ísť domov: „Michal, sem poď, tá špina z tvojich topánok musí zmiznú, chlapče!“ Trochu unavení po dlhom dni, zato však s čistými topánkami Michal a správca Heger odchádzajú. Každý do svojho domova. Kým zajtra nezačne nový deň.
 

ŽELÁTE SI MOBILNE OPTIMALIZOVANÝ NÁHĽAD?

Internetový obchod KAISER+KRAFT existuje teraz aj v novej mobilnej verzii, ktorú pre Vás neustále ďalej zdokonaľujeme.
Testovať mobilný náhľad