Požiadavky na pracovisko
Zdravotný faktor – vzduch.
Patríte v kancelárii k tým, ktorí sú citliví na chlad, a v zime tajne nastavujú kúrenie na vyšší stupeň? Alebo ste ten typ, ktorý sedí na stretnutí v krátkych rukávoch aj pri mínusových stupňoch? To, ako je v miestnosti chladno alebo teplo, vnímajú rôzni ľudia veľmi odlišne.
Stvárnenie zdravého pracovného prostredia, v ktorom môžu všetci zamestnanci produktívne pracovať, je dobre preskúmaná téma. Vnútorná klíma je dôležitou súčasťou ergonómie pracoviska. Spolu s osvetlením, hlukom, vibráciami, žiarením a elektromagnetickými poľami je jedným z fyzikálnych faktorov pracovného prostredia.
V tomto článku sme zhrnuli najdôležitejšie fakty týkajúce sa ovzdušia na pracovisku:
- Zložky vnútornej klímy
- Vyhláška o pracovisku: Ovzdušie
- Zdravie a zlé ovzdušie
- Syndróm chorých budov
- Posúdenie vnútornej klímy
- Zlepšenie vnútornej klímy
Úprava pracoviska: Aké faktory určujú klimatické podmienky?
Faktor životného prostredia, vnútornú klímu, určujú tieto premenné:
1. Fyzikálny parameter
Fyzikálne komponenty vnútornej klímy sú rozdelené do merateľných parametrov. Napriek tomu sa pri meraní odporúča opatrnosť, pretože jednotlivé premenné môžu byť navzájom závislé, a preto sa pri rôznych meracích prístrojoch dosahujú rôzne výsledky.
- Teplota ovzdušia
Ako teplotu ovzdušia označujeme teplotu vzduchu v miestnosti. Vplyv tepelného žiarenia sa pritom nezohľadňuje. Vlhkosť a rýchlosť prúdenia vzduchu ovplyvňujú naše vnímanie teploty vzduchu: zvýšená rýchlosť prúdenia vzduchu spôsobuje, že vzduch sa zdá byť chladnejší, vysoká vlhkosť spôsobuje, že vzduch sa zdá byť teplejší. Pojem teplota miestnosti zahŕňa tepelné vyžarovanie stien a iných zdrojov tepla. - Vlhkosť
Rozlišuje sa medzi absolútnou a relatívnou vlhkosťou vzduchu. Absolútna vlhkosť vzduchu sa vzťahuje na obsah vodnej pary vo vzduchu (g/m3). Relatívna vlhkosť vzduchu sa vzťahuje na stupeň nasýtenia vzduchu vodnou parou v percentách. Mnohí ľudia vnímajú teplý a veľmi vlhký vzduch ako dusno. - Rýchlosť prúdenia vzduchu
Tento parameter udáva, ako veľmi je vzduch v pohybe. Ak je rýchlosť prúdenia vzduchu príliš vysoká, hovoríme o prievane; ak je rýchlosť vzduchu veľmi nízka, mnohí ľudia majú pocit, že vzduch „stojí“. - Tepelné žiarenie
Tepelné žiarenie vyžarujú zdroje tepla v našom prostredí (ľudia, stroje, slnečné žiarenie, vonkajší vzduch). Naše telo dokáže rozlišovať medzi teplotou vzduchu a tepelným žiarením len v obmedzenej miere.
2. Osobné faktory
Okolnosti súvisiace so situáciou ovplyvňujú vnímanie uvedených fyzikálnych parametrov. Patrí medzi ne vykonávaná činnosť, oblečenie, ktoré má príslušná osoba na sebe, či je miestnosť klimatizovaná, alebo individuálne faktory, ako je vek, pohlavie, zdravotný stav zamestnanca.
3. Kvalita vzduchu
Kvalitu vzduchu na pracovisku ovplyvňujú látky, ktoré emitujú samotné osoby, napríklad CO2. Na posúdenie kvality ovzdušia sa merajú parametre koncentrácia oxidu uhličitého a rýchlosť výmeny vzduchu. Ten znamená intervaly, v ktorých sa do miestnosti privádza „čerstvý vzduch“ prostredníctvom vetrania.
Kvalita vzduchu sa však vzťahuje aj na vystavenie jemnému prachu, nikotínu alebo plesniam a nebezpečným látkam, používaným napríklad vo výrobe.
Vyhláška o pracovisku: optimálna vnútorná klíma v kancelárii.
Parametre vnútornej klímy vnímajú rôzni ľudia ako viac alebo menej stresujúce. Nasledujúce hodnoty slúžia ako prehľad:
Teplota v miestnosti
Optimálna teplota v miestnosti závisí od náročnosti činnosti a pohybuje sa od +20 °C pri ľahkej činnosti v sede (napr. práca na počítači) do +12 °C pri ťažkej činnosti v stoji alebo pri chôdzi (napr. prenášanie bremien).
Ak vonkajšie teploty prekročia +26 °C, je potrebné prijať ďalšie opatrenia. Patrí medzi ne napríklad poskytovanie vhodných nápojov alebo používanie zariadení na ochranu pred slnkom a vetracích zariadení.
Ďalšie informácie nájdete v našom Nákupnom poradcovi pre ventilátory alebo v našom príspevku o efektívnych opatreniach proti horúčave na pracovisku.
Vlhkosť vzduchu
V závislosti od teploty v miestnosti by sa mala relatívna vlhkosť pohybovať medzi 30% až 70%.
Všetko pre správnu teplotu v kancelárii a vo výrobe
Rýchlosť prúdenia vzduchu
V obývanej zóne nesmie byť škodlivý prievan. Vznik prievanu závisí od teploty vzduchu, rýchlosti prúdenia vzduchu, stupňa turbulencie a druhu činnosti.
Priemerná rýchlosť prúdenia vzduchu by mala byť nižšia ako 0,3 m/s pri miernom pracovnom zaťažení.
Kvalita vzduchu
- Látkové zaťaženie v dôsledku CO2 nesmie prekročiť 1000 ppm.
- Podľa zákona o ochrane nefajčiarov pre zamestnancov – nefajčiarov nesmie vyplývať z tabakového dymu žiadne zdravotné riziko.
- Na zabezpečenie dobrej kvality vzduchu je potrebné zabezpečiť dostatočný prívod vzduchu. To sa môže uskutočniť pomocou klimatizačných systémov v miestnosti (vzduchové filtre, klimatizácia) alebo voľného vetrania (vonkajší vzduch).
- Nárazové vetranie sa odporúča každých 60 min v kancelárskej miestnosti a každých 20 min v rokovacej miestnosti. Čas vetrania by sa mal pohybovať od 3 min v zime a do 10 min v lete.
Tepelné žiarenie
Tepelné zaťaženie sa má znižovať vetraním a zariadeniami na ochranu pred slnkom na oknách. Orientačnú hodnotu pritom predstavuje teplota v miestnosti.
Upozornenie: Na čisté priestory v priemysle a vo výrobe sa môžu vzťahovať osobitné predpisy.
Zdravotné následky zlého vzduchu.
Interval hodnôt, v ktorom sa väčšina ľudí cíti v uzavretom priestore príjemne, sa nazývajú „komfortný rozsah“. Za týchto zlých podmienok sa môžu objaviť rôzne symptómy.
Horúčava
Príliš vysoké teploty v pracovnom priestore vedú k dehydratácii, bolestiam hlavy a zhoršeniu výkonnosti.
Chlad
Silný chlad spôsobuje svalové napätie, triašku, vyššiu citlivosť na choroboplodné zárodky a zníženie produktivity.
Nízka vlhkosť
Veľmi suchý vzduch spôsobuje podráždenie alebo zápal očí a dýchacích ciest s možnými dopadmi na pľúca. Vysušená sliznica je citlivejšia na choroboplodné zárodky, čo zvyšuje riziko infekcie. Pokožka môže natrvalo popraskať, čo spôsobuje svrbenie a zhoršuje existujúce chronické kožné ochorenia, ako je neurodermatitída alebo psoriáza.
Vysoká vlhkosť
Vysoká relatívna vlhkosť v kombinácii s nízkymi teplotami podporuje rast plesní. Spóry plesní zaťažujú dýchacie cesty a spôsobujú problémy s dýchaním, najmä u astmatikov a alergikov.
Prievan
Prievan môže byť výsledkom nadmerného prívodu vzduchu zvonku alebo z klimatizačných systémov v miestnosti. Škodlivý prievan vysušuje oči. Najmä studený prievan často spôsobuje napätie v krku.
Vzduch s nízkym obsahom kyslíka
Ak je rýchlosť prúdenia vzduchu príliš nízka a je nedostatok čerstvého vzduchu (vysoký obsah oxidu uhličitého), dýchanie môže byť sťažené a koncentrácia môže klesnúť.
Nepríjemný zápach
Všeobecná malátnosť, znížená produktivita.
Vystavenie znečisťujúcim alebo nebezpečným látkam
Ovzdušie znečistené chemickými alebo biologickými látkami môže viesť k rôznym vážnym zdravotným následkom a ochoreniam.
Čo je to syndróm chorých budov?
Syndróm chorých budov (skratka SBS z anglického Sick-Building-Syndrom) je súbor príznakov ochorenia, ktoré sa vyskytujú u ľudí pracujúcich v tej istej budove. Zamestnanci často trpia veľmi rôznorodými príznakmi, ako sú bolesti hlavy a svrbenie očí alebo kože. Po odchode z pracoviska sťažnosti zvyčajne ustúpia.
Príčina príznakov SBS sa nedá presne určiť. Úlohu môžu zohrávať aj psychologické a sociálne stresové faktory.
SBS sa musí odlišovať od „ochorenia súvisiaceho s budovou (building related iIllness)“ (BRI), pri ktorom je klinický obraz postihnutej osoby jednoznačne spôsobený alergénnou, mikrobiálnou alebo chemickou kontamináciou v budove.
Máte obavy, že Vaši zamestnanci trpia SBS? Potom je dobré vykonať analýzu vnútornej klímy.
Ako sa vykonáva hodnotenie vnútornej klímy?
Odporúčame vykonať test vnútornej klímy v dvoch krokoch.
Monitorovanie vnútornej klímy
Tu ide o základné parametre, ktoré sa dajú ľahko zaznamenať.
Tu sa dostanete k všetkým meracím prístrojom od KAISER+KRAFT.
Analýza vnútornej klímy
Na hĺbkovú analýzu vzájomného pôsobenia rôznych ovplyvňujúcich faktorov sú potrebné špeciálne odborné znalosti. Podrobné posúdenie odborníkom je užitočné napríklad na pracoviskách s mnohými rôznymi zdrojmi tepla, vysokou vlhkosťou vzduchu alebo veľmi vysokou rýchlosťou prúdenia vzduchu.
Upozornenie: Existujú zložky vnútornej klímy, ktoré sa pri takomto posudzovaní neberú do úvahy. Patrí sem napríklad kvalita vzduchu pri používaní nebezpečných látok alebo biologických pracovných látok. Tieto faktory sa musia skontrolovať v rámci hodnotenia rizík.
Ako vytvoríte optimálne klimatické podmienky?
Pomocou nasledujúcich tipov môžete regulovať vnútornú klímu na pracovisku:
- Tepelnú záťaž možno znížiť ventilátormia zariadeniami na ochranu pred slnkom.
- Keď je zima, mali by ste zároveň používať ohrievače alebo vykurovateľné rohožky.
- Izbové rastliny a zvlhčovače vzduchu zvyšujú vlhkosť vzduchu.
- Odvlhčovače znižujú zaťaženie vlhkosťou.
- Uistite sa, že všetci zamestnanci správne vetrajú.
- Práčky vzduchu alebo vzduchové filtre zabezpečujú čistý vzduch bez zápachu.
Kontaktujte nás!
V prípade ďalších otázok sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť!