Efektívne opatrenia proti horúčave na pracovisku

2019/07/26

Ak sa kolegovia už ráno skrývajú za spustené rolety, šéf si uvoľňuje kravatu a home office sa sťahuje do pivnice, tak nastal čas. Leto zavítalo aj do našich zemepisných šírok.

Pre zamestnávateľov a zamestnancov je to čas mimoriadnych výziev. Pretože dusné počasie a vysoké teploty spôsobujú v kancelárii, sklade alebo výrobe niekedy značnú záťaž pri práci.

Avšak pomocou jednoduchých opatrení sa dá letné pracovisko skutočne spríjemniť. Tento návod Vám ukáže, ako to môže vyzerať konkrétne.

Takto sa prejavuje horúčava na pracovisku

Nakoľko ovplyvňujú vysoké teploty zamestnancov? Štúdia spolkového úradu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (BAuA) v Nemecku to chcela vedieť presne.

Účastníci pokusu vykonávali svoju prácu v prehriatej miestnosti, pričom bola monitorovaná ich výkonnosť a telesné funkcie. A výsledok:

  • Hoci účastníci vykazovali zvýšenú srdcovú frekvenciu, vyššiu teplotu pokožky a tiež vlhkosť pokožky, kvalita ich práce spočiatku neutrpela.
  • Účastníci sa však museli podstatne viac snažiť, aby udržali svoju výkonnostnú úroveň. Táto schopnosť však časom klesala.
  • Vyčerpanosť a ospalosť narastali, zatiaľ čo schopnosť koncentrácie neustále klesala.

Zhrnutie: Človek je bezpochyby schopný podávať výkon aj pri pôsobení horúčavy. Toto však funguje len určitý obmedzený čas. Ak zamestnávatelia a zamestnanci podniknú vhodné opatrenia, tento čas sa dá predĺžiť a schopnosť vykonávať prácu silne zvýšiť.

Čo robiť proti horúčave? Opatrenia pre príjemné pracovisko

Aby práca počas horúčav nebola utrpením, musia prispieť zamestnávateľ, ako aj zamestnanec. Ten prvý vytvorí priestorové a technické rámcové podmienky, uvoľní prípadne platné pravidlá a zabezpečí potrebné pomôcky na ochranu pred horúčavou.

Zamestnanci môžu naopak s mnohými malými opatreniami sami proaktívne konať proti letným teplotám. Pretože aj to vyplýva zo štúdie BAuA: Už aj malé úkony, ako dostatočné pitie, majú veľký efekt.

Toto sú povinnosti zamestnávateľa

Podľa výhlášky č. 99/2016 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 27. januára 2016 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci sa o vyhovujúce pracovné podmienky na pracovisku musí starať každý zamestnávateľ. Zamestnávateľ na základe vyhlášky musí prijať vhodné opatrenia proti teplu už pri teplotách už od 20 stupňov podľa triedy práce, ktoré su charakterizované v prílohách vyhlášky.

Aké prostriedky majú podniky aplikovať, to nariadenie nepredpisuje. Dôležité je, aby boli vhodné pre úspešný tepelný manažment.

Okrem toho existujú pracovné oblasti ako sklad, logistika a výroba, ktoré sú v dôsledku prevládajúcich podmienok prostredia obzvlášť náchylné na teplo. Tu by mal zamestnávateľ situáciu pozorne sledovať a kvôli ochrane zamestnancov vykonávať pravidelné posúdenie miery ohrozenia.

Nakoniec je ponechané na každého vedúceho prevádzky, aké kroky v prípade potreby podnikne. Za vhodné opatrenia v zmysle zákonodarcu sa považujú:

  • Poskytnutie a ovládanie protislnečnej ochrany a vetracieho systému: Ako obzvlášť účinné sa preukázalo denné vetranie, nasledované zatienením a zatvorenými oknami počas horúcich denných hodín.
  • Presunutie pracovnej doby do skorých ranných hodín: Toto opatrenie sa ponúka predovšetkým pre práce v exteriéri a pri strojoch generujúcich teplo.
  • Uvoľnenie predpisov týkajúcich sa oblečenia, pokiaľ je to možné zlúčiť s bezpečnosťou práce: Vymeniť bezpečnostnú obuv za sandále? To radšej nie! Naopak, značnú úľavu môže priniesť aj to, ak si zamestnanci v čase, keď nie sú v kontakte so zákazníkom, môžu odložiť kravatu alebo rozopnúť horný gombík na košeli.
  • Ponúknutie nápojov: Ak na pracovisku nie je vždy k dispozícii studená voda, počas horúčav by sa to malo zaviesť. Zamestnávatelia môžu významne prispieť aj pravidelným upozorňovaním na pitie.
  • Poskytnutie prístrojov na chladenie: Ventilátory sa postarajú v teplotnom rozpätí od 26 do 35 stupňov o príjemné chladenie. Ak teplota ďalej stúpa, sú podniky povinné zabezpečiť komplexnejšie systémy, ako sú klimatizačné zariadenia, vodné závoje alebo vzduchové sprchy.

Ktorý ventilátor je ten správny pre Váš podnik? Odpoveď nájdete v našom nákupnom poradcovi!

Tieto opatrenia môžu podniknúť samotní zamestnanci

Pri pretrvávajúcej horúčave zamestnanci môžu a mali by realizovať aktívnu svojpomoc. V ideálnom prípade každý dbá na vlastné rozpoloženie a reaguje včas na poplašné signály, akými sú pokles koncentrácie, bolesti hlavy alebo únava.

Na zachovanie pocitu pohody na pracovisku sa pri vysokých letných teplotách osvedčili nasledovné metódy:

  • Tepelné prestávky môžu byť nápomocné pri práci v obzvlášť teplých priestoroch, tieto by však mali byť dohodnuté so zamestnávateľom.
  • Vlažná až studená voda na ruky, zápästia a predlaktia pomáha telu pri teplotnom manažmente.
  • Ochladzujúce jedlá a nápoje môžu spraviť veľký rozdiel: studený mätový čaj, jogurt, vlažná polievka, dusená zelenina a iné ľahké jedlá organizmus nezaťažujú natoľko ako ťažké cestoviny alebo mäsité jedlá. Ani pikantné jedlá nie sú počas horúčav ideálne. Čo je dôležité v každom prípade: pravidelné pitie. Mimochodom, veľa vody je aj v ovocí. Prečo si teda nepochutnať trebárs na melóne alebo pomarančoch?
  • V home office: Premiestnenie pracoviska na najchladnejšie miesto v byte alebo podľa možnosti do chladnejšej doby dňa. Siesta, osobitosť v krajinách, ktoré sú našimi južnými susedmi, sa dá doma vynikajúco presadiť.
  • Vyhýbajte sa zdrojom tepla a vypnite svietidlá a spotrebiče, ktoré bezpodmienečne nepotrebujete.

Opatrenia proti horúčave na pracovisku wt$

Leto v znamení dažďa? Zostať produktívny napriek sparnému počasiu

Nie vždy je prevládajúcou záťažou v letných mesiacoch na pracovisku horúčava. Pravidelne nám oblasti tlakovej níže doprajú aj pretrvávajúce dažde. Čo sa týka klímy na pracovisku, upršané leto skrýva v sebe špeciálne výzvy.

S našimi tipmi si udržíte produktivitu, aj keď sa leto nesie v znamení vody:

  • Horúci sparný vzduch v miestnosti na nás, Európanov, obzvlášť dolieha. Proti nadmernému poteniu pomáha ochladzujúce prúdenie vzduchu , ktoré možno dosiahnuť ventilátormi alebo „do kríža“ otvorenými oknami.
  • Správne vetranie pomáha aj proti zdraviu škodlivej tvorbe plesní na stenách a oknách. V pracovných priestoroch alebo v home office preto platí: trikrát až päťkrát denne nárazové vetranie. V komplikovaných prípadoch pomôže odvlhčovač vzduchu.
  • Pri vysokej vlhkosti sa voľné, vzdušné oblečenie, menej mejkapu alebo telových krémov, ako aj veľa nápojov postará o príjemný telesný pocit.

Opatrenia proti horúčave na pracovisku mg$

Kontaktujte nás

Na zodpovedanie ďalších otázok sme Vám kedykoľvek bezplatne k dispozícii