Kolesá a kolieska

Koleso je najdôležitejším vynálezom v histórii ľudstva. Niet sa čo diviť, kolesá a kolieska totiž udržiavajú všetko v chode. Aj Vaše prepravné zariadenia, nábytok a stoličky. Vyberte si u nás jednoducho vhodné obruče, podľa miesta použitia, pracovného okolia a podlahovej krytiny.
Rady pre nákup tovaru v kategórii Kolesá a kolieska

Kolesá a kolieska – dokonalá jazda v akomkoľvek prostredíNechce sa Vám vždy vstávať, keď potrebujete nejaký dokument z odkladacieho priestoru alebo keď chcete stlačiť svetelný vypínač? Niekoľko koliesok na kancelárskej stoličke sa postará o to, aby ste boli mobilní aj posediačky a aby ste sa jedným rozmachom dostali z jednej strany Vášho písacieho stola na druhý. A ak potrebujete paletu zo skladu, kolieska na zdvíhacom vozíku Vám garantujú, že sa pri preprave nemusíte moc namáhať.U kaiserkraft nájdete široký sortiment kolies a koliesok na nábytok, kancelárskych stoličiek a prepravných zariadení všetkých druhov. Zostáva Vám už vybrať si to správne, aby sa Vaše bremená dostali bezpečne a pohodlne z jedného miesta na druhé.Čo je rozdiel medzi kolesami a kolieskami?V podstate je koliesko „oblečené'' koleso. Pokým koleso sa skladá len z behúňa/bandáže, disku a ložiska kolesa, v prípade kolieska je to ešte puzdro vrátane uloženia a upevnenia.Pri kolieskach rozlišujeme otočné kolieska a pevné kolieska. Ak už naznačuje názov, otočné kolieska sa dajú otáčať, pevné kolieska sú fixné. Pri prepravných vozíkoch sa spravidla kombinujú dve otočné kolieska a dve pevné kolieska. Ak je – vo veľmi tesnom priestore – požadovaná nadpriemerná manévrovacia schopnosť, môžete siahnuť po štyroch otočných kolieskach. V tom prípade však trochu utrpí priamy chod. Ako vidíte, kúpu koliesok si treba dobre premyslieť.V čom sa líšia jednotlivé kolesá a kolieska?Na prvý pohľad vyzerajú všetky v podstate rovnako, v skutočnosti sa však kolesá a kolieska líšia v mnohých bodoch. Najdôležitejšie z nich sú nasledovné:  • Materiál: kolesá a kolieska sú dostupné v rôznych materiáloch. Jednotlivé materiály sa vyznačujú špeciálnymi vlastnosťami. Celogumové šetria podlahu a sú vhodné na zlé podlahové pomery, polyuretán (PU) boduje vysokou zaťažiteľnosťou, a liatina znesie dokonca aj extrémnu horúčavu. A je samozrejmé, že u nás dostanete aj staré dobré pneumatiky.


  • Ložisko kolesa: máte možnosť výberu – môžete si vybrať medzi robustnými klznými ložiskami, ľahkobežnými valčekovými ložiskami a precíznymi guľkovými ložiskami na vysoké zaťaženia, pri zároveň najlepších pojazdných vlastnostiach.


  • Druhy upevnenia: rozdiel vyplýva aj z toho, ako je koliesko upevnené na zariadení. U kaiserkraft máte k dispozícii šesť rôznych spôsobov upevnenia, od obzvlášť často používaného doskového upevnenia cez upevnenie pomocou otvoru v zadnej časti až po upevnenie pomocou kolíka so závitom.


Na čo by ste mali dbať pri výbere?Pri perfektnom koliesku sedí jednoducho všetko: materiál, uloženie, upevnenie ... Kedy Vám však bude vyhovovať všetko? Pri výbere sa orientujte podľa nasledovných vlastností:  • Nosnosť: použite vzorec „nosnosť = vlastná hmotnosť zariadenia + max. naloženie / 3''. Takto si budete môcť byť absolútne istí, že Vaše prepravné zariadenie bez problémov ponesie svoj náklad aj vtedy, keď sa podlahy budú dotýkať len tri kolieska – napríklad na nerovných podlahách.

  • Odpor pri rozjazde a valivý odpor: tieto veličiny poukazujú na to, koľko sily potrebujete na to, aby ste koleso uviedli do pohybu a udržali ho v pohybe.

  • Teplotná odolnosť: ak chcete koleso použivať v chladiarni, musí odolávať aj nízkym teplotám.

  • Odolnosť proti oderu: čím vyššia je odolnosť proti oderu, tým menšie je mechanické opotrebovanie.


Chcete sa vyhnúť pruhom na dreve, linoleu alebo dlaždiciach? Potom siahnite po kolieskach nezanechávajúcimi stopy, napríklad kolieskach z termoplastickej gumy. Uvedomte si, že aj upevnenie má vplyv na to, akú záťaž kolieska unesú. Pritom znovu platí: niektoré prepravné zariadenia sú vhodné len pre určité druhy upevnenia. Ak si nie ste si istí, jednoducho sa nás spýtajte!Kde dostanete ďalšie informácie?Napríklad v našom podrobnom nákupnom poradcovi Kolesá a kolieska. Alebo aj v našom nákupnom poradcovi Druhy plastov (kolesá). Náš prehľad sekcie Transport Vám okrem toho poskytne prehľad o našom veľkom sortimente prepravných zariadení a praktického príslušenstva. Máte ešte otázky, potrebujete kolieska, ktoré vyhovujú špeciálnym požiadavkám, alebo chcete znovu vybaviť starý zdvíhací vozík? Tak nám zavolajte. Radi Vám poradíme. V prípade potreby sa postaráme aj o špeciálne želania, týkajúce sa Vašej mobility v bežnom pracovnom dni.