Schodíky
Viac voľnosti, viac jednoduchosti, viac bezpečnosti. Schodíky sú praktickými a bezpečnými pomocníkmi počas všedného pracovného dňa, pretože umožňujú kompaktné a rýchle použitie. Vďaka svojej veľkej plošine na státie poskytujú navyše bezpečné a pohodlné státie.
V kategórii Schodíky Vám ponúkame produkty nasledovných značiek: MUNK, eurokraft pro, Hailo, KRAUSE, Layher, Altrex, eurokraft basic, HYMER, Twinco.
Schodíky a ich smernice.
Musia byť ľahké, pretože ich treba dvíhať do výšky. Musia byť stabilné, pretože sa na nich pracuje. Musia byť nosné, pretože zamestnanci na nich väčšinou stoja s ťažkým náradím. To sú požiadavky, ktoré kladieme na schodíky. A len vtedy, keď sú tieto požiadavky splnené, si môžeme byť istí, že vám tieto výstupné pomôcky uľahčia prácu a že sa vaši zamestnanci budú cítiť bezpečne. Preto sú tieto požiadavky zakotvené aj v DIN EN 14183, norme pre schodíky.
Čo predpisuje norma?
DIN EN 14183 predpisuje konkrétne postupy, rozmery a požiadavky na materiál na konštrukciu schodíkov.
- Drevo, plast s hrúbkou min. 3 mm, oceľ s hrúbkou min. 0,9 mm a hliník s hrúbkou min. 1,2 mm ako možné materiály pre nosné konštrukčné diely ako stupne alebo stojiny. Guma a mäkké PVC ako možné materiály pre protišmykové povrchy. Pozor: plastové schodíky musia byť otestované z hľadiska teplotnej odolnosti a pevnosti.
- Testovanie nosnosti je dôležité: každý stupeň musí byť schopný uniesť 260 kg.
- Stupne rebríkov, stupne schodíkov a podnožky so schodíkom musia mať plochu na státie s veľkosťou min. 200 x 300 mm. Pojazdný schodík musí mať minimálne 200 x 200 mm.
- Stupne rebríkov a podnožky so schodíkom musia mať hĺbku stupňov minimálne 80 mm. Stupne schodíkov minimálne 150 mm.
- Zvislý odstup medzi stupňami smie mať veľkosť maximálne 250 mm.
- Stupne rebríkov, stupne schodíkov a podnožky so schodíkom smú mať výšku maximálne 1000 mm, pojazdné schodíky maximálnu výšku 500 mm.
- Protišmykovosť musí byť minimálne 0,2.
- Návod na použitie, ktorý obsahuje informácie o výrobcovi, dátume výroby, oblasti použitia,názve produktu a prípustnom najvyššom zaťažení, musí byť upevnený na schodíkoch.
Ktoré by ste chceli mať?
Či rebríkový stupeň, schodový stupeň, podnožky so schodíkom alebo pojazdný schodík, vo výške sú s tromi až štyrmi stupňami len malé rozdiely. Na rozdiel od rebríkov sa smie na všetkých schodíkoch vystupovať až po najvyšší stupeň. Rozhodujúce rozdiely vznikajú hlavne kvôli materiálu a konštrukcii. Podľa pracovného prostredia sú vhodné rôzne materiály.
- Všade, kde je napríklad zaolejované prostredie, sa nesmie z dôvodu nebezpečenstva pošmyknutia používať plastový alebo drevený povrch.
- Na strojoch môžete so schodovými stupňami pracovať lepšie, pretože ich môžete postaviť priamo pri stroji.
- Pojazdné schodíky sa často používajú v kancelárskych alebo obchodných miestnostiach, pretože sa dajú rýchlo presúvať.
Alternatívou ku schodíkom sú pracovné plošiny. Tieto majú ešte širší povrch.