Atraktívna a zdravá práca vďaka ergonomickému vybaveniu pracoviska

2022/04/11
Dvadsať kilometrov nabehaných denne, niektoré s ťažkým nákladom. To, čo znie ako príprava na triatlon, je pre mnohých zamestnancov logistiky každodenná rutina. Ťažkú fyzickú prácu dennodenne vykonávajú aj remeselníci, pekári, robotníci na stavbe a montéri. Okrem toho často dochádza k namáhaniu očí a uší, napríklad niekoľkohodinovým pozeraním do obrazoviek alebo prácou vedľa hlučných strojov.

Každý, kto ťažko robí, si zaslúži podporu. K tomu patria aj investície do vecí, vďaka ktorým je práca zdravšia.

Zabezpečením ergonomického vybavenia pracoviska zamestnávatelia zároveň prejavujú svoje uznanie a udržiavajú produktivitu svojich zamestnancov. Navyše tak zatraktívňujú fyzicky náročné práce. To všetko je mimoriadne dôležité vzhľadom na demografické zmeny a nedostatok mladých talentov v dôsledku akademizácie.

Zaoberáme sa tým,

  • ako sa svet práce zmenil v dôsledku rozvoja, ako napríklad demografické zmeny a akademizácia
  • aké výzvy tieto zmeny prinášajú
  • ako podniky riešia výzvy pomocou ergonomického vybavenia pracoviska

Demografické zmeny a akademizácia – ako sa mení svet práce

Nízka pôrodnosť a vysoká priemerná dĺžka života znamenajú, že Európa starne. V roku 2020 bol priemerný vek celej európskej populácie 42,5 roka a do roku 2050 by mohol presiahnuť 50 rokov.

V dôsledku toho sa mení aj veková štruktúra pracovnej sily. Kým počet zamestnancov klesá, podiel pracovnej sily nad 50 rokov narastá. Tento vývoj nedokáže zmeniť ani príchod mladších ľudí.

Navyše nesmieme zabudnúť na akademizáciu. Čoraz viac mladých ľudí si robí maturitu a vyberajú si vysokoškolské štúdiu namiesto odborného vzdelania. Často nie je na vine ani tak platové ohodnotenie. Veď niektorí remeselníci zarábajú viac ako ich vysokoškolsky vzdelaní rovesníci. Odborné vzdelávanie však musí bojovať aj s nelichotivým obrazom v spoločnosti.

Atraktívna a zdravá práca wt$

To sú následky pre priemysel a remeslá

  • Konkurencia sa na pracovnom trhu bije o kvalifikovaných zamestnancov. Ak ich chcete pre svoj podnik získať a udržať, musíte ponúknuť viac ako peniaze.
  • Remeslá alebo práce v priemysle sa musia zatraktívniť, aj keď pri nich treba skoro vstávať a priložiť ruku k dielu. Viac mladých ľudí sa tak rozhodne pre budúcnosť v logistike, pekárni alebo pre prácu strojného mechanika.
  • Pracovná sila v mnohých podnikoch starne, a preto je nevyhnutné viac prispôsobiť pracoviská potrebám starších zamestnancov a navrhnúť ich tak, aby zamestnanci zostali dlhšie produktívni. Zároveň by zamestnávatelia mali zabezpečiť, aby si mladší zamestnanci svoje zdravie chránili.

Ergonomické vybavenie pracoviska ako pomoc proti nedostatku mladých talentov

Zabezpečíte tak viac zábavy pri práci. A zároveň aj viac zdravia.
Atraktívna a zdravá práca wt$

Zatraktívňuje pracoviská

Moderné, dobre vybavené a ergonomické pracoviská sú dôkazom toho, že zamestnávateľ sa o svojich zamestnancov stará a záleží mu na tom, aby ich práca bavila. To zvyšuje atraktivitu na pracovnom trhu. Veď kto by nechcel pracovať tak, aby sa telo a myseľ cítili dobre? Navyše z toho profituje aj zatraktívnenie imidžu remesiel a práce v priemysle.

Atraktívna a zdravá práca wt$

Udržiava produktivitu

Ergonomické vybavenie pracoviska chráni zamestnancov pred zraneniami, bolesťami chrbta, poruchami sluchu a ďalšími zdravotnými problémami. Zabraňuje nákladným absenciám, pracovnej neschopnosti a zachováva produktivitu v každom veku. To nakoniec pocítia podniky aj finančne.

Atraktívna a zdravá práca wt$

Uľahčuje prácu starším zamestnancom

Dnes vieme, že kto zdravo žije, môže byť v 65. rokoch v rovnako dobrej fyzickej kondícii, ako keď mal 25. Napriek tomu sa sluch a zrak vekom zhoršujú, podobne je na tom aj odolnosť chrbtice. Správnym vybavením pracoviska môžete obmedzenia kompenzovať. Následne tak môžu starší zamestnanci zapojiť svoje silné stránky, napríklad niekoľkoročné skúsenosti, rozsiahle know-how a ochotu prijať zodpovednosť.

Takto zlepšíte ergonómiu na pracovisku

Čo presne znamená ergonomické vybavenie pracoviska? Pozrite si nasledujúce príklady:
Vybavenie pre zdravú prácu si môžete zakúpiť už teraz

Využite príležitosť na zatraktívnenie a ozdravenie práce vo svojej spoločnosti. V našom obchode nájdete široký výber produktov, ktoré odľahčia chrbticu, chránia proti hluku, zlepšujú klímu v miestnosti a prinášajú množstvo pozitívnych účinkov na kvalitu práce. Najlepšie je, že rozdiel pocítite okamžite.

Tipy pre starších zamestnancov

Pribúdajú vám starší zamestnanci? To nemusí byť žiadna prekážka, najmä ak zohľadníte nasledujúce rady:
Atraktívna a zdravá práca est

Podporte mentálny rozvoj zamestnancov

Ponúknite zamestnancom rozmanité pracovné úlohy, dajte im možnosť, aby sa mohli sami angažovať, a pravidelne podporujte ich mentálny a psychický rozvoj. Malé sivé bunky tak zostanú stále v strehu.

Atraktívna a zdravá práca est

Ponúknite zamestnancom tréningy

Zorganizujte školenia na témy týkajúce sa zdravia, napríklad správna strava alebo tipy na správne držanie tela. Antistresové semináre pomáhajú zamestnancom vypnúť a športové aktivity im pomáhajú precvičovať svaly a vytvárať zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

Atraktívna a zdravá práca est

Pýtajte sa na spätnú väzbu

Pravidelne sa zamestnancov pýtajte, ako sa im darí a čo by ste vo svojom podniku mohli zlepšiť. Tak ukážete svojim zamestnancom, ako veľmi si ich vážite.

Atraktívna a zdravá práca est

Upravte časový harmonogram

Striedanie zmien a dlhé pracovné časy sú záťažou aj pre mladších zamestnancov. S pribúdajúcim vekom je dôležitejšie vyhnúť sa obom a vytvoriť dodatočnú prestávku na oddych. Čím lepšie sa vám to podarí, tým dlhšie zostanú zamestnanci fit a motivovaní.

Obrázok kontaktu

Kontaktujte nás!

V prípade akýchkoľvek otázok sme Vám kedykoľvek bezplatne k dispozícii.