Zdravé sedenie

2020/04/08

Ergonómia na pracovisku

Ergonomické sedenie je veľmi dôležité, ak chcete pracovať dlhú dobu bez toho, aby ste sa museli sťažovať na bolesti a mohli sa sústrediť. Ortopedická stolička je preto vhodná predovšetkým pre kancelárske pracoviská.

Nesprávne sedenie na pracovisku má svoje následky

Zdravotné následky

Ak pracujete celý deň v sedacej polohe, môže to znamenať trvalú veľkú záťaž chrbta. Klasické následky, ako napätosť svalov v oblasti zátylku a bolesti chrbta, by ste ako predzvesti ťažších ochorení nemali brať „na ľahkú váhu“. Pretože v dôsledku neustáleho nesprávneho držania tela pri sedení môžu byť niektoré svaly napínané menej ako ostatné, ktoré sú napnuté nepretržite. To môže vyvolať dokonca chronické bolesti, proti ktorým sa potom ťažko bojuje.

Nemali by ste sedieť ani vždy rovno ako svieca, pretože neustále držanie tela pri sedení v rovnej polohe môže mať po čase negatívny dopad aj na medzistavcové platničky. Ak nedbáte na prvé náznaky, nahromadia sa ďalšie vedľajšie efekty, ako sú tenzné bolesti hlavy, problémy so zrakom a citlivosť na hluk. Ako dôležité je nedržať telo dlhé hodiny staticky v jednej polohe. Často si to uvedomíte až vtedy, keď je už príliš neskoro.

Následky pre zamestnávateľa

Pracovať s bolesťami znamená vždy zníženie výkonu a produktivity. Aj dni práceneschopnosti sa množia a stoja firmu peniaze. Dobrý manažment podnikových procesov sa snaží zabrániť týmto následkom. Cieľom našej firmy je znižovanie chorobnosti.

Ergonomické sedenie wt$
  • Kvôli zlému sedeniu a tým spôsobeným výpadkom výkonnosti vznikajú ročne škody v miliardových výškach.
  • Voľbou správneho sedacieho nábytku sa výrazne zvýši pohoda a tým aj výkonnosť pracovníkov.

Uľahčenie ergonomického sedenia

S otočnou stoličkou pre ľudí s problémami s platničkami, bodovo synchrónnou mechanikou, kolenným valčekom a posuvným sedadlom sa vykoná prvý dôležitý krok. Ergonomické kancelárske stoličky napomáhajú správnemu držaniu tela a podporujú zdravý pohyb počas práce v sede. Samozrejme, pre firmu sa oplatí, ak svojim zamestnancom dá k dispozícii ortopedické kancelárske stoličky. Otočná stolička pre ľudí s problémami s platničkami sa potom už musí len prispôsobiť telesnej výške používateľa.

Ergonomické kancelárske stoličky sa pohybujú s osobou, ktorá na nich sedí. Vďaka dynamike, ktorá vzniká pri sedení na týchto stoličkách, dlhodobo vôbec nie je možné zachovávať statické držanie tela, každopádne, nie bez väčšej námahy. Nie je potrebné neustále si pripomínať, že sa občas treba aj pohnúť, jednoducho to stačí spraviť a väčšinou je pohyb dokonca mimovoľný. Nenarúša sa tým priebeh práce, práve naopak, občasný pohyb pri práci pomáha. Sedenie už nie je tým obvyklým sedením, pretože mechanika a tvar kancelárskej stoličky umožňujú sedieť dynamicky a zdravo.

Hojdanie sa na stoličke, kolísanie, otáčanie a kĺzanie sú výslovne dovolené, ak používate ergonomické kancelárske stoličky.

Dodatočnou motiváciou pre zamestnanca bude, ak sa mu vysvetlí, ako optimálne využívať ergonomické kancelárske stoličky.

Ak sú výška sedadla, operadlo a kolenný valček už správne nastavené, môžu sa do bežného pracovného dňa zahrnúť aj jednoduché relaxačné cvičenia.

Ergonomické sedenie ler

Kvalitatívne výhody

Medzi štandardnou otočnou stoličkou a koženým kreslom sú k dispozícii rozličné varianty kancelárskych stoličiek s rôznymi kvalitatívnymi znakmi. Všetky kancelárske stoličky, ktoré nájdete v našom webshope, sú vyrobené v súlade s normou DIN EN 1335 časť 1 – 3. Dimenzované sú na trvalé zaťaženie do 120 kg a disponujú bezpečnostným vzduchovým odpružením umožňujúcim prestavenie výšky sedadla.

Pre zamestnancov, ktorí pracujú posediačky len občas, sú vhodné štandardné kancelárske stoličky, ktoré pomocou opierky bedrových stavcov a prestavenia výšky a sklonu operadla šetria najdôležitejšie svaly a kĺby.

Avšak toho, kto sedí dlho a veľa, posaďte na otočné stoličky pre ľudí s problémami s platničkami a na otočné stoličky pre operátorov. Na podopretie bedrových stavcov a prestavenie operadiel sa tu ponúka ergonomicky tvarovaná škrupina sedadla, nastavenie protiváhy, synchrónna mechanika s permanentným kontaktom a výškovo prestaviteľné lakťové opierky.

Ďalšie informácie k našim typom otočných stoličiek a ich funkciám nájdete v Lexikóne pre správne sedenie v našom nákupnom poradcovi.

Ergonomické sedenie wt$

Vo webshope nájdete kvalitatívne výhody zobrazené vo forme malých informačných obrázkov pri jednotlivých produktoch.


Takto na prvý pohľad môžete vidieť, ktoré funkcie sú integrované v príslušnej kancelárskej stoličke.

Možnosti kombinácie

Zdravé sedenie je jedna vec, ešte lepšie je však, ak sa napriek tomu, že pracujete v kancelárii, môžete kedy-tedy postaviť. Na zabezpečenie ešte lepšej ergonómie na pracovisku odporúčame použiť okrem ergonomických kancelárskych stoličiek aj výškovo prestaviteľné písacie stoly. Tieto umožňujú optimálne prispôsobenie pracovnej výšky telesnej výške. Obzvlášť odporúčame elektricky výškovo prestaviteľný písací stôl Upliner 2.0. S týmto pracovným stolom môžete kancelárske stoličky občas odsunúť nabok a niektoré úlohy vykonávať jednoducho v stoji.

Ergonomické sedenie ler