Fitnes vo firme

Cesta k vlastnému firemnému fitnescentru

2021/09/21

Mať zdravých zamestnancov sa oplatí. Preto investuje čoraz viac firiem do fitnes svojho osadenstva, či už spoluprácou s fitnescentrom alebo pomocou vlastnej miestnosti na cvičenie.

V tomto príspevku sa zaoberáme tým,

  • aké ekonomické výhody ponúka firemný fitnes program,
  • aké koncepty máte k dispozícii,
  • ako správne vybaviť fitnes priestory vo Vašej firme.

Dôvody, prečo sa fitnes ponuky pre zamestnancov oplatia z ekonomického hľadiska

V minulosti bol šport súkromnou záležitosťou. Dôvodom, prečo sa to zmenilo, nie je (len) to, že firmy chcú svojim zamestnanom spraviť radosť.

Zamestnávatelia ponúkajúci svojim zamestnancov fitnes z toho profitujú na viacerých úrovniach:

Tri koncepty firemného fitnes

Existujú rôzne možnosti podpory fitnes Vašich zamestnancov. K najdôležitejším stratégiám patria nasledovné:
Fitnes vo firme – cesta k vlastnému firemnému fitnescentru wt$

Spolupráca s externými fitnescentrami

Zamestnávatelia môžu vyplácať príspevky na členstvo vo fitnescentrách. Zamestnanci potom môžu vo fitnescentrách určitej značky cvičiť za nižší poplatok alebo dokonca úplne zadarmo. Mnoho fitnescentier v takýchto prípadoch ponúka atraktívne ponuky spolupráce. Niekedy dokonca pre firmy vytvárajú na mieru šité programy. Úhrada členských poplatkov však má jeden háčik: zamestnanci sa musia sami motivovať, aby ponuku využili. Vy ako zamestnávateľ to nedokážete takmer vôbec ovplyvniť. To isté platí pre spoluprácu s centrami vzdelávania dospelých či štúdiami jogy. Je viac ako pravdepodobné, že takéto ponuky využíva iba zlomok osadenstva firmy.

Fitnes vo firme – cesta k vlastnému firemnému fitnescentru wt$

Firemná športová aktivita

Firemná športová aktivita – napríklad spoločné behanie po skončení pracovnej doby alebo cyklovýlety – posilňuje pocit spolupatričnosti. Často však ide o jednotvárnu aktivitu, pretože je obmedzená napríklad iba na beh, ktorý len zriedka osloví menej aktívnych jedincov. Organizácia takýchto akcií je navyše zložitá, preto tieto ponuky len zriedka predstavujú správny a systematický tréning.

Fitnes vo firme – cesta k vlastnému firemnému fitnescentru wt$

Vlastné fitnescentrum

Čoraz viac firiem sa rozhoduje pre fitnescentrum vo vlastnej réžii. Tento variant má tú výhodu, že máte ako zamestnávateľ kompletnú kontrolu. Svoje fitnescentrum môžete zostaviť tak, aby oslovilo rôzne cieľové skupiny Vášho firemného osadenstva a pokrylo špeciálne potreby Vašej firmy. Väčšinou postačuje jedna miestnosť, ktorú príslušne vybavíte. Zamestnanci si potom môžu po práci alebo ešte pred ňou rýchlo odskočiť do fitnescentra.

Fitnes vybavenie firmy – kontrolný zoznam

Rozhodli ste sa zriadiť vo firme vlastné fitcentrum? V tom prípade ešte predtým, ako prikročíte k samotnému zriadeniu, zohľadnite nasledovné aspekty:
  • Ujasnite si individuálne požiadavky

Urobte si prehľad o osadenstve svojej firmy. Máte veľa zamestnancov, ktorí radi a často športujú? Aké je vekové zloženie Vašej firmy? Koľko ľudí trpí chronickým ochorením? Je práca vo Vašej firme spojená so špeciálnymi typmi záťaže?

  • Rozmanité tréningové možnosti

V ideálnom prípade môžu zamestnanci vo Vašom fitnescentre trénovať rozmanitými spôsobmi, robiť silový aj kondičný tréning a zlepšovať si koordináciu. Možno budete navyše ponúkať aj kurzy jogy pod vedením skúsených trénerov. Čím viac zamestnancov sa Vám podarí prilákať, tým lepšie.

  • Ľahko ovládateľné a ergonomické prístroje

Fitnes prístroje by mali bez problémov vedieť obsluhovať aj nováčikovia, pričom by mali predstavovať len malé riziko možných zranení. K základnej výbave vlastného firemného fitnescentra patria prístroje ako crossové trenažéry, veslovacie trenažéry, bežecké pásy a ergometre, ako aj prístroje na silový tréning väčších svalových skupín. Ak má veľa Vašich zamestnancov skúsenosti so silovým tréningom, bolo by vhodné zvážiť aj dodatočnú posilňovaciu zónu.

  • Profesionálna inštruktáž

Profesionálna inštruktáž je povinnou zložkou. Možno máte možnosť nechať zamestnancov vyškoliť na trénerov, prípadne sa spoľahnete na externý personál. Pri výbere tréningových zariadení bezpodmienečne dbajte na certifikáciu a vysokú kvalitu. Inak hrozí, že Váš program zdravotných benefitov bude mať presne opačný účinok.

  • Príjemné prostredie

Vaše fitcentrum bude najčastejšie využívané vtedy, ak sa v ňom budú ľudia cítiť dobre. To dosiahnete napríklad podlahou šetrnou ku kĺbom, veľkými zrkadlami, v ktorých si môžu cvičiaci kontrolovať, či cvičia správne, a príjemné osvetlenie. A možno ešte nájdete trochu miesta pre umyváreň alebo sprchy.

Cvičenie počas práce – ako na to

Fitnes vo firme – cesta k vlastnému firemnému fitnescentru wt$

Fitnes tréning počas práce za písacím stolom? Aj to sa dá. Začnite výškovo nastaviteľnými písacími stolmi. Keďže budú zamestnanci neustále meniť svoju polohu pri práci a striedať sedenie a státie, budú si tak cvičiť chrbát a svaly nôh, čím rozpumpujú svoj krvný obeh.

Ešte o krok ďalej zájdete s tréningovými zariadeniami pre pracoviská s písacím stolom. Namiesto stoličky možno použiť stolový bicykel. Pomalým šliapaním spojíte kondičný tréning a prácu za písacím stolom. Na podobnom princípe fungujú aj minibicykle a mini crossové trenažéry, ktoré možno pohodlne umiestniť pod stôl.

Fitnes prístroje tohto typu síce nenahrádzajú fitcentrum, sú však cenným doplnkom a pomáhajú proti ťažkostiam typickým pre kancelársku prácu, ako sú bolesti hlavy, únava a napätie bez toho, aby ste museli opustiť pracovisko.

Prehľad našich fitnes produktov:

Fitnes vo firme – cesta k vlastnému firemnému fitnescentru mg$

Kontaktujte nás!

Na zodpovedanie ďalších otázok sme Vám kedykoľvek bezplatne k dispozícii.