Inteligentný dizajn kancelárie

Príjemné prostredie na pracovisku

2021/08/18

Zatiaľ čo vy občas vydávate pokyny kliknutím myši zo svojho mobilného pracoviska pod palmami, uprostred Bádenska-Württemberska vykonáva svoju prácu umelo inteligentný robot. Inteligentná kancelária budúcnosti by mohla byť taká jednoduchá! Malá kvapka horkosti pre všetkých fanúšikov južných morí: Vaše kancelárske pracovisko zajtrajška nebude vyzerať tak rajsky.

Poprední výskumníci v oblasti práce sa však zhodujú, že moderný pracovný svet sa musí stať flexibilnejším. Dlhé chodby, na ktorých jedna kancelária nadväzuje na druhú, budú čoskoro minulosťou. Namiesto toho sa inteligentný dizajn kancelárií pre väčšinu začína rozbíjaním tradičných usporiadaní kancelárií.

Perpetuum mobile produktivity a šťastia

Opúšťame zasnenú idylu Južného mora a pozrieme sa do Mníchova. Spoločnosť Microsoft tu odviedla skvelú prácu na tému inteligentného dizajnu kancelárií, ktorý sa zameriava na potreby zamestnancov na pracovisku. Podľa názoru mnohých tímov musí pracovné prostredie ponúkať rôzne možnosti: na rozhovory s kolegami pri káve, na stretnutia, videokonferencie, ale aj na pokojnú a sústredenú prácu pri písacom stole.

Napríklad nemecká centrála spoločnosti Microsoft pokrýva mnohé požiadavky pracovného sveta budúcnosti: Flexibilita, spolupráca, súkromie, komunikácia, individualita – a predovšetkým šťastie. Je dobre známou pravdou, že spokojní zamestnanci sú mimoriadne produktívni. Ale ako sa dá vytvoriť šťastie na pracovisku?

V rozsiahlej štúdii spoločnosť Microsoft dospela k prekvapivému záveru. Samotná produktivita je faktorom šťastia číslo jeden. Najmä generácia mileniálov považuje samostatnú prácu, spojenú so zmysluplnými úlohami a hmatateľnými výsledkami, za dôležitejšiu ako vysoký príjem a tradičné kariérne modely. Moderné kancelárske prostredie vytvára pozitívnu vzostupnú špirálu, perpetuum mobile, v ktorom šťastie a produktivita vzájomne stúpajú do stále nových výšok.

Čo je však dôležité pri inteligentnom dizajne kancelárií, ktorý je zameraný na potreby zamestnancov?

Inteligentný dizajn kancelárie 306

1. Jedno pracovisko pre mnoho úloh

Na dokonalé pracovisko neexistuje patentovaný recept. Práve na tomto predpoklade sú založené multifunkčné riešenia, ktoré sú vhodné pre rôzne pracovné situácie a štýly práce. Či už ako manažér, odborný referent alebo člen projektového tímu: každý zamestnanec sa na multifunkčnom pracovisku cíti dobre.

Individuálne kancelárie ustupujú otvoreným kanceláriám a pevné pridelenie pracovného miesta zamestnancovi je tiež minulosťou. Tí, ktorí ráno prichádzajú do kancelárie, poznajú svoje úlohy na daný deň a hľadajú si vhodné miesto – buď sami, alebo v skupine s kolegami, ak sa pri plnení úlohy vyžaduje tímová práca.

2. Preč s káblovým chaosom

Môže sa to zdať ako triviálny problém. Nie je však nič nepríjemnejšie, ako keď si ráno vyberiete voľné pracovné miesto v kancelárii a potom sa na pol hodiny stratíte v spleti káblov. Napriek všetkej snahe o mobilitu je mnoho zariadení, ktoré zamestnanci používajú počas dňa, pripojených na kábel: smartfón sa potrebuje medzičasom nabíjať zo zásuvky elektrickej siete. Stolná lampa potrebuje zásuvku a ani notebook sa nezaobíde bez elektriny.

Nič nefunguje bez káblov a dobre sa darí tým, ktorí majú svoj káblový chaos rýchlo pod kontrolou. Spoločnosti by mali preto pri svojich multifunkčných pracoviskách – pozri vyššie! – myslieť na všetky detaily: Ktoré káble potrebujú zamestnanci bez ohľadu na ich funkciu a úlohy? Najlepšie je vybaviť každé pracovisko kompletným programom. Potom sa môže použiť napríklad farebné kódovanie, aby sa jasne identifikovalo, ktorý kábel je určený na aký účel. Teraz ešte rýchlo ukryť všetky káble pod mostíky alebo do žľabov a pracovisko je upratané a okamžite pripravené na použitie.

3. Salónik na oddych tu i tam

Každý zamestnanec potrebuje medzi prácou malú prestávku. V mnohých podnikoch už dávno nie sú fajčiarske miestnosti. Keď zamestnanci opustia budovu na krátku prestávku, tá sa rýchlo predĺži. Samostatné prechádzky v prírode sú síce zdravé, ale nie vždy podporujú tímového ducha.

Namiesto toho vytvorte radšej útulné oddychové zóny, ktoré pozývajú ľudí na neformálne posedenie. Význam spoločných prestávok na kávu dokázali mnohé štúdie. Zamestnanci môžu navzájom komunikovať naprieč oddeleniami a projektmi. Terén zostáva podnik a pocit spolupatričnosti a tímový duch zamestnancov rastie. Pohodlný nábytok do salónikov, dobrý kávovar a niekoľko stolíkov – to je všetko, čo potrebujete na tie minúty pôžitku tu i tam.

4. Vniesť prírodu do kancelárie

Skúste útulnosť: Trend vnášať do pracovného sveta útulnú atmosféru sa osvedčil. Kancelárske prostredie zamerané na moderný interiérový dizajn pôsobí uvoľnene a dôverne. V ideálnom prípade ide o vyváženú kombináciu rôznych materiálov, ako je kameň, drevo a prírodné vlákna.

Ale ktorá spoločnosť je schopná iniciovať spontánny projekt renovácie? V tomto prípade môže atmosféru v krátkom čase vylepšiť jednoduchý trik: rastliny. Trendsetteri navrhujú celé steny so zeleňou a vnášajú prírodu do kancelárie. Nestojí to veľa peňazí, dá sa to realizovať bez väčšej námahy a má to príjemný vedľajší účinok: lepší vzduch v kancelárii.

5. Prebudenie tímového ducha pomocou skupinových pracovísk

Spolupráca je módnym slovom dňa, pokiaľ ide o navrhovanie nových pracovných prostredí – spomínate si na nemecké sídlo spoločnosti Microsoft, ktoré sme spomenuli na začiatku. Spolupráca si vyžaduje množstvo technických nástrojov, ako je hardvér a softvér, ale existujú aj veľmi konkrétne požiadavky na inteligentný dizajn kancelárie.

Tímová práca by mala byť lákavá a najlepšou pozvánkou na tímovú prácu je okrem vzrušujúcej úlohy aj perfektné pracovisko. Multifunkčné pracovné stanice sú dobrým začiatkom. Ešte lepšie sú tímové pracovné miesta špeciálne navrhnuté na skupinovú prácu, vybavené všetkými možnými pomôckami, ako sú flexibilné písacie stoly, flipcharty, moderovacie steny a plánovacie tabule. Potom sa váš tím môže hneď pustiť do práce a dosiahnuť špičkovú formu z hľadiska produktivity – ešte si spomínate na faktor šťastia číslo jeden?

Inteligentný dizajn kancelárie mg$

Kontaktujte nás!

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok sme vám kedykoľvek radi k dispozícii.