Späť
PRODUKTOVÝ PORADCA

Bezpečná manipulácia s lítium-iónovými batériami/akumulátormi

Bezpečnostné skrine na nabíjanie a skladovanie akumulátorov

Poznáte to? Súrne chcete uskutočniť dôležitý hovor a batéria vášho smartfónu je práve v tej chvíli vybitá. Ak sa to stane aj Vašim zákazníkom alebo zamestnancom vo firme a zároveň je potrebné skladovať alebo nabíjať ďalšie technické zariadenia, ako sú notebooky, prenosné počítače, elektrické náradie, napríklad akumulátorové skrutkovače, batérie pre e-bicykle, e-skútre a podobne, často si to vyžaduje nielen komplexné a praktické, ale aj – čo je veľmi dôležité – bezpečné riešenie, ktoré je špeciálne navrhnuté pre inovatívne lítium-iónové batérie/akumulátory. A to je: bezpečnostná skriňa na nabíjanie akumulátorov alebo bezpečnostná skriňa na skladovanie akumulátorov, vrátane funkcií na ochranu pred požiarom.

Tu sa dozviete, v čom spočíva rozdiel medzi akumulátorovými skriňami, prečo je také dôležité oddeliť skladovanie a nabíjanie lítium-iónových batérií/akumulátorov, na čo by ste mali dávať pozor pri manipulácii s výkonnými zásobníkmi energie, ako ich správne likvidovať a aké konkrétne výhody vám prinesú výrobky značky CEMO.

Skriňa na akumulátory

Akú skriňu na akumulátory potrebujete? A prečo?

Líšia sa materiálom, veľkosťou, typom zámku a farbou a môžu byť navrhnuté aj podľa špeciálnych požiadaviek. Sú k dispozícii v rôznych vyhotoveniach a nájdete ich v mnohých zariadeniach na trávenie voľného času, v školách, ale aj vo firmách – uzamykateľné s policami a krídlovými dverami na školské alebo firemné notebooky, ako nabíjacie stanice výlučne na mobilné telefóny s mnohými jednotlivými a samostatne uzamykateľnými priehradkami od výrobcov ako CP, Lista atď. alebo práve ako bezpečnostné nabíjacie alebo skladovacie skrine na akumulátory od spoločnosti CEMO. Vo vyhotovení Basic, Premium a Premium Plus.

Pri výbere správneho modelu skrine na akumulátory sú rozhodujúce vaše individuálne potreby. To znamená: odpoveď na otázku, kde a pre aké zariadenia sa má príslušná skriňa používať, a predovšetkým, aký dôraz kladiete na tému bezpečnosti.

Jednoduché skrine na nabíjanie batérií

sú praktickým riešením nielen na uloženie zariadení napájaných z batérií, aby boli chránené proti krádeži, ale aj na ich nabíjanie prostredníctvom integrovanej viacnásobnej zásuvky. Robustná oceľová konštrukcia so samostatnými policami ponúka vysokú flexibilitu, priestor pre napájacie jednotky a prívodné káble, ako aj optimálne vetranie.

Bezpečnostné skrine na nabíjanie a skladovanie akumulátorov

sú špeciálne navrhnuté na nabíjanie alebo skladovanie viacerých elektronických zariadení s výkonnými, ale zároveň požiarom ohrozenými lítium-iónovými batériami/akumulátormi. Bezpečne navrhnutá a stabilná konštrukcia ponúka ochranu testovanú na požiarnu odolnosť, ktorá chráni pred nebezpečenstvami, ako je napríklad výbušné horenie.

8 aktuálnych bezpečnostných odporúčaní pre nabíjanie

 • Nabíjajte len pod dohľadom
 • Nehorľavá podložka
 • Elektricky nevodivá podložka
 • Detektor dymu v miestnosti
 • Bezpečnostné vzdialenosti (min. 2,5 – 5 metrov pre lítiové batérie s nízkym až stredným výkonom)
 • Neskladujte spolu s horľavými predmetmi
 • Ochrana proti mechanickému poškodeniu
 • Správna (nabíjacia) teplota

Dôležité: Tieto bezpečnostné odporúčania platia principiálne. Používanie bezpečnostných skríň na akumulátory je preto tiež úplne v súlade s týmito bezpečnostnými odporúčaniami a uľahčuje ich dodržiavanie.

Bezpečnostné skrine CEMO na nabíjanie akumulátorov spĺňajú nielen aktuálne bezpečnostné pravidlá pri nabíjaní.

Všetky výhody jednotlivých modelov v prehľade:
 • K dispozícii v rôznych vyhotoveniach (v závislosti od použitia)
 • Napájanie vašich zariadení prostredníctvom štandardných zásuviek a prípojok pre všetky zariadenia
 • Možnosť nabíjania viacerých akumulátorov súčasne
 • Sieťová prípojka s hlavným vypínačom (na súčasné vypnutie a zapnutie všetkých zariadení)
 • Detekcia dymu a monitorovanie teploty
 • Prerušenie nabíjacieho prúdu pri otvorení dverí (alebo v prípade poruchy a havárie)
 • Odvádzanie tepla ventilátorom
 • Uzatvorenie otvoru privádzaného a odvádzaného vzduchu termočlánkami
 • Špeciálne protipožiarne tesnenia proti úniku plameňov
 • Včasné alarmovanie v prípade havárie
 • Dodržiavanie všetkých bezpečnostných pravidiel pri nabíjaní lítiových batérií
 • Požiarna odolnosť 60 minút zvnútra smerom von (podľa DIN EN 1363-1)
 • Úspešne testované nezávislým inštitútom v praxi
 • Made in Germany

Bezpečnostné skrine CEMO na skladovanie akumulátorov ponúkajú možnosť bezpečného uloženia najmä lítium-iónových batérií/akumulátorov

Vaše výhody v prehľade:
 • Dostupné v jednej veľkosti, ale 3-násobne stohovateľné a rozšíriteľné
 • Požiarna odolnosť 60 minút zvnútra smerom von (podľa DIN EN 1363-1)
 • Uspešne otestované v praxi nezávislým inštitútom
 • Nehorľavá, ohňovzdorná konštrukcia
 • Detektor dymu aj v skladovom variante
 • Špeciálne protipožiarne tesnenia proti úniku plameňov
 • Uzamykateľné dvere (vrátane pevného uzamknutia a závesu)
 • Praktické rukoväti na prenášanie pre mobilnú inštaláciu
 • Uzatvárací systém otvorov dymotesný pre studený dym
 • Made in Germany

Skladovanie alebo nabíjanie? A prečo nie obe naraz?

Podľa výsledkov mnohých znaleckých skúmaní vzniká väčšina požiarov počas citlivej fázy nabíjania. To pre vás znamená: Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že veľké a priestranné skrine šetria miesto, z bezpečnostných dôvodov sa dôrazne odporúča oddeliť nabíjanie elektronických zariadení a skladovanie lítium-iónových batérií/akumulátorov.

Dôvod: V prípade havárie dochádza k reťazovej reakcii. Čím viac batérií a akumulátorov je uložených spolu, tým väčšie je požiarne zaťaženie. Menšie, kompaktné skrine znamenajú naopak menšiu nabíjaciu a skladovaciu plochu v jednej skrini, dajú sa oveľa rýchlejšie evakuovať a aj riziko znižujú na menšie požiarne úseky. Okrem toho sa dajú prakticky stohovať na seba, a tak rozširovať podľa potreby.

Bezpečná manipulácia s lítium-iónovými batériami (akumulátormi) wt$

Rozhodnite sa pre bezpečné riešenie skladovania alebo nabíjania a ochráňte nielen seba, ale aj svojich zamestnancov a celý Váš podnik. Neohrozujte svoju existenciu!

Prečo sú lítium-iónové batérie/akumulátory vlastne také populárne?

Výkonné zásobníky energie na báze lítia sú na vzostupe. Nie je preto prekvapujúce, že lítium-iónové batérie alebo akumulátory sa inštalujú do čoraz viacerých zariadení, ktoré používame v našom každodennom živote. Od domácich spotrebičov a fotoaparátov, cez notebooky a smartfóny, až po elektrické bicykle.

Výhoda lítium-iónových batérií alebo akumulátorov: Ich energetická hustota je mimoriadne vysoká. To znamená, že sú malé a ľahké, ale dokážu akumulovať väčšie množstvo energie ako bežné akumulátory.

Napriek tomu: opatrnosť sa odporúča. Pretože lítium-iónové batérie alebo akumulátory sú nebezpečný tovar. To sa často podceňuje. Práve pre svoju vysokú energetickú hustotu sa môžu v „stresových situáciách“ ľahko vznietiť, spôsobiť požiar alebo v extrémnych prípadoch dokonca explodovať. V prípade havárie ide o viacnásobne nebezpečný materiál. Preto sú nevyhnutné vhodné skrine na nabíjanie alebo skladovanie akumulátorov v kombinácii s ďalšími organizačnými ochrannými opatreniami.

Takto predídete poškodeniu batérií

Predchádzanie alebo aspoň rozpoznanie chýb alebo poškodenia lítium-iónových batérií/akumulátorov pred ich nabíjaním alebo skladovaním môže minimalizovať riziko kritických situácií a požiarov.

Pomôcť vám môžu nasledujúce tipy:

 • Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu (max. 25 stupňov)
 • Zabráňte otrasom (prípadne pádu) vášho technického zariadenia alebo akumulátora
 • Používajte len certifikované nabíjačky pre váš akumulátor
 • Používajte iba originálny akumulátor
 • Vykonávajte pravidelné vizuálne kontroly, aby ste rýchlo zistili akékoľvek poškodenia a mohli poškodené batérie/akumulátory separovať, prípadne zlikvidovať
 • Vyškoľte svojich zamestnancov o potenciálnych zdrojoch nebezpečenstva, aby si ich viac uvedomovali

Aké predpisy platia pri manipulácii s lítium-iónovými batériami/akumulátormi?

Hoci podľa vyhlášky o nebezpečných látkach, zákona o bezpečnosti práce a vyhlášky o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je za zvýšenie bezpečnosti v podniku zodpovedný zamestnávateľ, neexistujú žiadne podrobné predpisy pre zaobchádzanie s lítiovými batériami/akumulátormi – iba odporúčania poisťovateľov.

Dôležité vedieť:

V súčasnosti možno tieto odporúčania považovať za záväzné predpisy. Pretože ak nastane škodová udalosť a tieto všeobecne známe pravidlá (podľa súčasného stavu techniky) neboli preukázateľne aplikované, nemožno predpokladať úplné prevzatie škody.

Zamestnávatelia môžu postupovať podľa známych zásad ochrany nebezpečných látok. Nie bez dôvodu sa v novom systéme TRGS 510 uverejnenom vo februári 2021 uvádza médium lítiových batérií ako zvýšenie rizika špecifické pre konkrétny produkt. A práve preto tieto zásobníky energie, ktoré môžu byť súčasne náhlym a intenzívnym zdrojom vznietenia, vyžadujú premyslené riešenia protipožiarnej ochrany.

A predsa:

 • Ako zamestnávateľ ste zodpovedný a povinný prijať bezpečnostné opatrenia vo vašej spoločnosti-. Preto v každom prípade dodržujte návody na obsluhu a bezpečnostné odporúčania príslušného výrobcu výrobkov napájaných z akumulátora. V prípade nedodržania nesiete ako zamestnávateľ osobnú zodpovednosť z dôvodu hrubej nedbanlivosti!
 • Posúdenie rizika je tiež osvedčeným nástrojom v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a malo by zohľadňovať všetky riziká spojené s nabíjaním a skladovaním lítiových akumulátorov.

Ako správne skladovať, prepravovať a likvidovať nebezpečný tovar?

Lítiové batérie/akumulátory sú klasifikované ako nebezpečný tovar, a preto sa musia skladovať, prepravovať a likvidovať oddelene. Dôležitú úlohu tu zohráva aj klasifikácia ich stavu. Ak je to možné, v záujme svojej bezpečnosti si vyberajte len riešenia nádob schválené OSN. Na zber neporušených lítiových batérií je vhodná plastová zberná nádoba odolná voči nárazom v kombinácii s nehorľavým granulátom. Chybné alebo poškodené batérie sa najbezpečnejšie skladujú v špeciálnom bezpečnostnom sude CEMO na skladovanie a prepravu akumulátorov.

Je tiež samozrejmé, že prototypové batérie musia byť separované formou, ktorá vyhovuje požiadavkám požiarnej ochrany. Na tento účel možno univerzálne použiť funkčné protipožiarne systémové boxy CEMO na akumulátory Li-SAFE 2-S a protipožiarne systémové boxy CEMO na akumulátory 3-S.

Na stránke kaiserkraft vždy nájdete tú správnu nádobu na skladovanie a prepravu akumulátorov.

Naše top produkty z tohto poradcu
Relevantné
Počet výrobkov: 1