Malý lexikón svetelnej techniky
Čo je to LED? A čo je kandela? Odpovede k odborným termínom z oblasti svetelnej techniky nájdete s krátkou vysvetlivkou v tomto malom lexikóne.
Žiarivky
Žiarivky sú nízkotlakové výbojky s ortuťovými parami. Pokrývajú cca 70% celej potreby umelého osvetlenia, spotrebujú však len 50% energie použitej na osvetlenie. Pozostávajú z rovnej alebo zahnutej výbojky, ktorej vnútorná strana je pokrytá látkou luminofor a na ktorej koncoch sú zatavené dve elektródy s wolfrámovou žeraviacou špirálou.
Nízkovoltové halogénové žiarovky
Nízkovoltové halogénové žiarovky umožňujú na základe malého svetelného bodu presné zameranie a optimálne vedenie svetla. Hodia sa obzvlášť na montáž do veľmi malých svietidiel, ktoré slúžia na zdôraznenie so silnými svetelnými bodmi. Nízkovoltové halogénové žiarovky sa prevádzkujú s konvenčným (magnetickým) alebo elektronickým transformátorom. Rozlišujú sa typové rady pre komerčno-profesionálne a súkromné oblasti.
Získajte sadu nástrčných kľúčov za 1 €*
Ale len do 15. decembra 2024.
*Podmienky akcie nájdete na našej stránke o akcii
Pojmy
Intenzita osvetlenia
Opisuje množstvo svetelného toku, ktoré dopadá na určenú plochu. Presnejšie: Intenzita osvetlenia je kvocient zložený so svetelného toku a plochy. Ak dopadá napr. svetelný tok 1000 lúmenov rovnomerne na plochu 5 m2, vytvára intenzitu osvetlenia 200 luxov. Výkonnosť oka závisí v rozhodujúcej miere od intenzity osvetlenia.
Kandela
Kandela je miera intenzity svetla. V skratke: cd.
Difúzny filter
Difúzny filter rozptyľuje svetlo svetelného zdroja.
Elektronický predradník
Pozri aj pod pojmom predradník.
Teplota farby
Opisuje farebné pôsobenie žiarovky.
Teplé svetlo =< 4000 K
Studené svetlo => 4000 K
Kelvin
Zákonná jednotka teploty. Používa sa aj na uvedenie teplotných rozdielov. Pomenovaná podľa Williama Thomsona, neskoršieho lorda Kelvina, ktorý v roku 1848 zaviedol termodynamickú teplotnú stupnicu.
Výťažnosť svetla
Čím väčšia je výťažnosť svetla, tým hospodárnejšie sa dá osvetlenie realizovať. Výťažnosť svetla sa vypočíta z vyžarovaného svetelného toku a prijatého elektrického výkonu. Pri bežne používaných žiarovkách je to vo všeobecnosti medzi 6 a 15 lm/W, zatiaľ čo pri žiarivkách 40 až 100 lm/W.
Intenzita svetla
Intenzita svetla opisuje množstvo svetla, ktoré sa vyžaruje určitým smerom v miestnosti. Intenzita svetla žiarovky alebo svietidla však nie je v každom smere rovnaká. Ak sa zaznamenajú intenzity svetla v miestnosti (alebo v úrovniach) okolo žiarovky alebo svietidla, získa sa rozptyl intenzity svetla, ktorý presne opisuje svetelno-technické vlastnosti.
Lúmen
Merná jednotka na uvedenie svetelného toku, ktorý emituje žiarovka.
Lux
Merná jednotka na uvedenie intenzity osvetlenia.
Zdroj bodového svetla
Bod v miestnosti, ktorý emituje svetlo, sa označuje ako zdroj bodového svetla.
Triedy ochrany
Mechanické, teplotné a bezpečnostno-technické požiadavky na svietidlá sú podrobne opísané v medzinárodných, resp. európskych normách. Rozhodujúci je predpis EN IEC 598 (Luminaires – General requirements and tests). Zhoda s týmto predpisom zaručuje, že svietidlá sú konštruované tak, aby neohrozovali bezpečnosť osôb, domácich zvierat a tovarov, ak sa inštalujú, ošetrujú a používajú účelovo. Požiadavky slúžia na to, aby sa zabránilo:
- Zásahu elektrickým prúdom
- Prevádzkovým poruchám svietidla
- Stratám na životnosti žiaroviek a svietidiel
- Vznieteniu žiaroviek a svietidiel v okolí
Deklaruje sa to prostredníctvom označenia (VDE, SEV, ÖVE, KEMA). Trieda ochrany udáva, ako je svietidlo chránené proti zásahu elektrickým prúdom (skrat) (EN IEC 598). Klasifikácia sa môže udávať pomocou rímskych čísel alebo piktogramov.
Tieto znamenajú:
I. Prevádzková izolácia a bezpečnostné uzemnenie všetkých dotknuteľných vodivých dielov
II. Prevádzková izolácia a dodatočne bezpečnostná izolácia, žiadne bezpečnostné uzemnenie
III. Prevádzka na a s bezpečným a nízkym napätím (max. 50 V)
Predradník
Na rozdiel od žiariviek sa musia výbojky na základe svojej negatívnej elektricko-napäťovej charakteristiky prevádzkovať s predradníkom. Konvenčný predradník sa skladá z tlmiviek, ktoré spoločne s vhodnými spúšťacími pomôckami, napr. tlejivkovými štartérmi, poskytujú dostatočne vysoké zapaľovacie napätie a obmedzujú elektrický prúd svietidla.
Vnímanie
Pojmom vnímanie sa označuje cítenie podnetu: uši počujú tóny, nos vníma voňavé látky a pokožka cíti teplotu a kontakt. Špeciálne vlastnosti svetla a funkčný princíp oka určujú, ako prebieha vnímanie a spracovanie svetelných podnetov. Každý svetelný podnet je súčasne aj farebným podnetom. Nasledujúce predpoklady umožňujú principiálne dobré vnímanie:
- Objekt musí vykazovať určitý minimálny kontrast voči svojmu okoliu (kontrast jasu alebo farby)
- Objekt musí mať určitú minimálnu veľkosť
- Musí byť k dispozícii určitý minimálny jas (objekt a/alebo okolie)
- Oko musí byť prispôsobené na prevládajúci jas zorného poľa
- Objekt sa musí dostatočne dlho nachádzať v zornom poli pozorovateľa
- Orgán zraku musí byť funkčný (korigované očné chyby)
- Únava pozorovateľa nesmie byť príliš vysoká
- Pozorovateľ musí byť vo fyzicky dobrom stave