Prieťažná fólia: skutočne dôležitých je nasledujúcich sedem faktorov
12 alebo 23 mikrometrov? Vopred pretiahnutá alebo bežná? Priehľadná alebo farebná? Ten, kto hľadá vhodnú prieťažnú fóliu pre svoje potreby, pomerne rýchlo zistí, že nájsť takúto fóliu vôbec nie je jednoduché! A to je dostatočný dôvod, aby sme vám poskytli zopár dôležitých informácií a tipov, ktoré vám pomôžu vyhľadať v našom sortimente vhodné riešenie pre každú potrebu balenia.
ČO TREBA VEDIEŤ O POUŽITÍ PRIEŤAŽNEJ FÓLIE.
ÚČEL POUŽITIA
Ochrana: prieťažná fólia chráni Váš tovar pred vlhkosťou, prachom a iným znečistením. A pred krádežou. To sú však skôr jej vítané vedľajšie efekty. Pretože hlavnou oblasťou použitia je:
Zabezpečenie nákladu: naložené palety sa prieťažnou fóliou ovíjajú predovšetkým preto, aby bol tovar dostatočne stabilný a zaistený počas prepravy. Prieťažná fólia predstavuje pevné spojenie medzi spodnou časťou palety a nákladom a súčasne svojím napnutím navzájom fixuje jednotlivé úrovne, resp. vrstvy. Ale samozrejme len vtedy, ak bolo všetko urobené správne.
VÝZVA
Jednoducho si predstavte túto situáciu: Váš zamestnanec je vyčerpaný a prieťažnú fóliu bezradne odloží bokom. A náklad? Veď práve: paleta nebola správne zavinutá. Prieťažná fólia je ovinutá voľne okolo tovaru. Všade sú medzery. A pri nakládke sa tovar hýbe ako domček z kariet, celá námaha bola zbytočná. Takže vidíte: pri téme prieťažnej fólie je extrémne dôležitá predovšetkým jedna vec, a síce:
SPRÁVNY VÝBER
So správnou prieťažnou fóliou a správnou technikou ovíjania si ušetríte nielen čas a silu, ale aj náklady a úsilie. Menej vynaloženej energie. Menšia spotreba materiálu. Nižšie náklady. Vyššia efektívnosť! Pozrime si na nasledujúcom videu, ako sa to správne robí. A potom vám prezradíme, čo je pri nákupe prieťažnej fólie skutočne dôležité.
SEDEM FAKTOROV, OD KTORÝCH VŠETKO ZÁVISÍ.
+ Č. 1: SPRÁVNA TECHNIKA OVÍJANIA.
V našom videu ste videli, akú dôležitú úlohu zohráva správna technika ovíjania. Zásadne by ste mali vždy dbať na to, aby ste prieťažnú fóliu dostatočne napli. Okrem toho je dôležité, aby sa jednotlivé pásy pri ovíjaní vždy trochu prekrývali, aby sa zaistila stabilita; odporúča sa cca 10 cm prekrytie.
Ďalšími dôležitými zásadami sú ovinutie spodnej a vrchnej časti. Ovíjať začíname spodným ovinutím na spodnom konci baleného materiálu: tovar sa spojí s paletou. Tu je účelné použiť, v závislosti od výšky a hmotnosti nákladu, minimálne dve až štyri ovinutia. V prípade pochybností platí: radšej o jedno viac, ako o jedno menej. Vrchné ovinutie na hornom konci poskytuje jednotke nákladu v prípade potreby dodatočnú stabilitu. Tu však spravidla stačia dve ovinutia.
+ Č. 2: OPTIMÁLNA DĹŽKA, ŠÍRKA A HRÚBKA.
Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere prieťažnej fólie je hrúbka. Hrúbka sa udáva v mikrometroch (µ = vyslov: mí) a môže byť medzi cca 8 až 23 µ a viac. Základné pravidlo: čím je prieťažná fólia hrubšia, tým vyššia je vratná sila – teda tá sila, s ktorou sa fólia pri roztiahnutí znovu stlačí do svojej bežnej polohy. Preto môžeme povedať: čím ťažší alebo neforemnejší je naložený tovar, tým by mala byť prieťažná fólia hrubšia, aby sa zabezpečilo maximálne napnutie a stabilita. Pre ľahký balený materiál s hladkými hranami stačí použiť tenšiu fóliu.
Mali by ste dbať aj na vhodnú šírku prieťažnej fólie. Širšia fólia sľubuje na jednej strane menšiu náročnosť, pretože nemusíte toľkokrát ovíjať. Súčasne je však, rovnako ako hrubšia fólia, ťažšia – preto sa s ňou zamestnancom manipuluje nepraktickejšie a namáhavejšie. To isté platí pre dĺžku: čím dlhší je kotúč prieťažnej fólie, tým je ťažší. Tu by ste teda mali nájsť správny kompromis, čo sa týka rozmeru – a ten vždy veľmi závisí od druhu Vášho nákladu.
Keď už hovoríme o správnom rozmere: v našom sortimente máme aj špeciálnu prieťažnú mini fóliu na drobné súčiastky, tovar skladovaný na hromadách a stohoch, kruhový materiál a dlhý materiál. Vďaka jej malému rozmeru sa s touto fóliou ľahko manipuluje.
+ Č. 3: VOPRED PRETIAHNUTÁ ALEBO BEŽNÁ FÓLIA.
Ďalším dôležitým výberovým kritériom je okrem hrúbky rozťažnosť prieťažnej fólie. Primárne sa rozlišuje medzi fóliou vopred pretiahnutou a bežnou fóliou, pričom prechody sú plynulé. V konečnom dôsledku závisí od vášho vkusu a od vášho nákladu, pre ktorý typ fólie sa rozhodnete.
- Bežná prieťažná fólia je veľmi rozťažná – až o 300 % a viac. Pri ovíjaní ju preto musíte dobre napnúť, aby ste zabezpečili dobrú priľnavosť a stabilitu. Najlepšie sa vám to podarí, ak sa budete pohybovať smerom dozadu okolo palety a fóliu budete pevne ťahať. Teda celkom dobrá rozcvička. Veľká výhoda tejto metódy: nízka spotreba materiálu.
- Vopred pretiahnutá fólia má naopak veľmi malú dodatočnú rozťažnosť. Pri ovíjaní preto musíte vynaložiť oveľa menej sily, pretože fóliu napínate len veľmi málo. Je to praktické: pri ovíjaní môžete okolo tovaru celkom pohodlne obchádzať.
+ Č. 4: VHODNÉ PRÍSLUŠENSTVO.
Takmer rovnako rozhodujúce ako správna technika ovíjania je správne príslušenstvo. Vo videu sa na vrchnú vrstvu kartónu položí hárok na zakrytie palety, aby sa tovar chránil dodatočne aj zhora. Alternatívne môžete použiť aj neperforovanú plochú fóliu. Na dokonalé zabezpečenie nákladu použite uholníky na ochranu hrán. A aby sme nezabudli: nikdy nepodceňujte dôležitosť perfektného rezača fólií.
+ Č. 5: PRIEHĽADNÁ ALEBO FAREBNÁ FÓLIA.
Farebná prieťažná fólia spoľahlivo ochráni váš tovar pred cudzími pohľadmi – predovšetkým pri cennom náklade to môže byť dôležitý argument z hľadiska prevencie krádeže. Rôznofarebné prieťažné fólie sú okrem toho vhodné aj na to, aby ste si udržali prehľad v sklade: v prípade, že musíte rozlíšiť alebo roztriediť 50 skladových jednotiek, určite oceníte farebné roztriedenie.
+ Č. 6: RUČNÉ ALEBO STROJOVÉ OVÍJANIE.
Ak musíte denne zaistiť väčší počet rovnakých paliet, možno by bolo vhodné zabezpečiť si automatické ovíjacie zariadenie. Odbremení vás od práce a okrem toho garantuje konštantnú kvalitu ovíjania. Pre takéto automatické ovíjacie zariadenia máme v našom sortimente špeciálnu strojovú prieťažnú fóliu, ktorá je spravidla širšia a dlhšia – takému stroju je jedno, koľko prieťažná fólia váži …
+ Č. 7: OVÍJANIE ALEBO ZMRŠŤOVANIE.
Aj keď už teraz viete takmer všetko o prieťažnej fólii: niekedy táto fólia jednoducho nie je tou správnou. Napríklad vtedy, ak si nie ste istí, aká je odolnosť vášho tovaru v tlaku na paletách – napokon, jednotka nákladu je pri ovinutí držaná pokope pnutím, ktoré sa nemôže podceňovať. Predovšetkým pri balenom tovare s ostrými hranami sa môže rozťažná fólia, ak nie je dostatočne hrubá, rýchlo roztrhnúť. A aj v prípade, ak je tovar na palete rozložený nerovnomerne, niekedy prieťažná fólia nestačí. V takýchto prípadoch môže byť preto eventuálne vhodnejšou alternatívou zmršťovanie. Aj tu máme v našom sortimente vhodné riešenia – kontaktujte nás!
RADI VÁM PORADÍME.
Samozrejme, v tomto nákupnom poradcovi vám vieme poslúžiť len základnými informáciami a tipmi. V skutočnosti závisí vždy – bez výnimky – všetko od konkrétneho prípadu.
Preto navrhujeme: jednoducho nám zavolajte, alebo nás kontaktujte e-mailom, prípadne vyplňte príslušný formulár. Pri všetkých vašich otázkach týkajúcich sa prieťažnej fólie sme vám radi k dispozícii. Tešíme sa na váš kontakt!