Equipped for remote working

5 praktických tipov pre viac wellbeing na home office

2021/02/23

Práca na diaľku pre mnohých už dlhšie nie je iba dočasné riešenie. Počas najbližších rokov bude home office stále viac konkurovať podnikovému pracovisku. Preto je najvyšší čas, dobre sa doma zariadiť a vyvinúť rutiny, vďaka ktorým bude práca príjemnejšia. Vstúpme do tohtoročnej jari spoločne s čerstvými nápadmi – a s našimi tipmi pre viac wellbeing (osobnej pohody) na home office.

Dožičte svojmu pracovisku nový vzhľad.

Keď bol Váš písací stôl len miestom, na ktorom ste museli z času na čas vybaviť osobnú korešpondenciu alebo daňové priznanie, nemusel spĺňať žiadne veľké nároky. Ale teraz je centrom Vášho pracovného dňa. Podrobte preto svoje domáce pracovisko kritickej kontrole:

 • Je písací stôl dostatočne veľký?
 • Je dobre organizovaný alebo je na ňom príliš veľa rozptyľujúcich predmetov?
 • Páči sa Vám Vaše pracovisko opticky, aká je atmosféra, cítite sa tam dobre?
 • Spĺňajú stôl a stolička ergonomické nároky alebo Vás po krátkom čase rozbolí hlava

Zmeťte počas tejto jari prach z Vášho pracoviska. Ergonomické vybavenie kancelárie s čerstvým dizajnom tvorí základ pre Vašu pohodu na home office. Príslušenstvo, ako je podložka na nohy, aktivuje svalstvo pri sedení a počas voľného času sa priestorovo úsporne stratí pod písacím stolom. Aj chytrí pomocníci, ako flexibilný držiak tabletu zhodnotia Vaše pracovisko a urobia Vám radosť pri používaní.

Dajte sa do pohybu.

Krčiť sa dlhé hodiny v jednej polohe nad monitorom? To je jed pre Vaše telo a Vašu kreativitu! Kľúčom pre viac wellbeing na home office je preto pohyb. Postavte sa preto hneď teraz a prečítajte si tento príspevok postojačky. S našimi nadstavbami písacieho stola to bude jednoduché na každom bežnom písacom stole.

Časté vstávanie je všeobecne dobrý nápad. Urobte si každých 50 minút 10-minútovú prestávku, do ktorej zaradíte nasledujúce revitalizujúce činnosti:

 • Vystrite sa a poriadne sa ponaťahujte.
 • Na chvíľu si ľahnite a zatvorte oči.
 • Počúvajte obľúbenú hudbu. Možno si trúfnete a prinútite svoje telo hýbať sa do taktu?
 • Prineste si čaj alebo pohár vody z kuchyne.
 • Absolvujte mini cvičenie jogy.

Doma máte v porovnaní s (veľkopriestorovou) kanceláriou oveľa viac možností urobiť pre seba niečo dobré. Nikto Vás nesleduje, Vaša gymnastická podložka alebo posteľ je v prípade potreby neďaleko a nikto Vám nebude brániť v tom, aby ste si predĺžili obednú prestávku. Využite svoju domácu výhodu naplno!

Vdýchnite čerstvosť.

Najdôležitejší prostriedok pre Vaše pohodlie máte vždy poruke a je úplne zadarmo: Váš dych. V kombinácii s čerstvým vzduchom sú hlboký nádych a výdych neprekonateľné. Váš dych Vám môže priniesť pokoj (na to predlžujte výdych) alebo novú silu a motiváciu, ak cítite pokles výkonnosti (na to predlžujte nádych). Vyskúšajte si nasledujúce:

 • Choďte sa minimálne raz denne na 10 minút poprechádzať. Dýchajte pritom do brušných partií a nechajte ramená voľne sa pohybovať.
 • Pravidelne vetrajte svoj home office, aby ste vydýchaný vzduch nahradili čerstvým. Peľoví alergici sa môžu slobodne nadýchnuť s čističkou vzduchu.
 • Dbajte počas dňa vždy opakovane na svoje dýchanie. Mnoho ľudí podvedome zadržiava dych, ak dostanú e-mail alebo pri časovej tiesni dýchajú povrchne a hekticky. Je to kontraproduktívne a ešte viac podporuje stresovú reakciu.

5 praktických tipov pre viac wellbeing na home office wt$

Postarajte sa o čerstvú energiu.

Bez praktickej jedálne v dosahu mnoho ľudí na home office vynecháva obed a dožičia si len obložený chlieb medzi dvoma videohovormi. A čo je ešte horšie: Čím je jedáleň vzdialenejšia, tým bližšie je regál so sladkosťami. Čokoláda láka a mimochodom je veľmi rýchlo celá zjedená.

Nepadnite do tejto typickej pasce, ale dožičte si radšej zdravú maškrtu a ľahký, ale plnohodnotný obed. To, čo skonzumujeme, má veľký vplyv na to, ako sa cítime. Dbajte preto na to, aby ste Vášmu stravovaniu na home office dodali čerstvú energiu. Orechy, šaláty, celozrnné potraviny, ovocie a zelenina na dosah ruky uľahčujú zdravé stravovanie a nedajú sladkostiam žiadnu šancu.

5 praktických tipov pre viac wellbeing na home office wt$

Pravidelne sa prepnite offline.

Kto pracuje mimo svojich vlastných štyroch stien, má to s pracovno-životnou-rovnováhou jednoduchšie. Vďaka priestorovému oddeleniu je vždy jasné, či je človek práve v službe alebo má voľno. Na home office však práca a voľný čas splývajú. Ten, kto sa predpoludním stará o dieťa, sadne si potom znova večer ešte raz k laptopu.

Táto flexibilita má svoju cenu. Pretože ak v podstate môžeme pracovať stále, musíme byť takisto vždy dostupný, či nie ? Nie! Doprajte si aj na home office čas, v ktorom zabudnete na prácu a budete relaxovať. Nikto Vám to nebude mať za zlé, ak na e-mail odpoviete až neskôr. Pracujte a žite vo svojom vlastnom rytme, so zdravými, blahodarnými prestávkami.

Pre vedúcich pracovníkov platí: Dôverujte svojmu tímu a buďte dobrým príkladom tým, že z času na čas vypnete svoje zariadenia.

Chcete aj svoj tím na home office vybaviť ergonomickými kancelárskymi stoličkami a ďalším vybavením na zdravú a uvoľnenú prúcu? Pozrite sa do nášho home office shopu alebo si nechajte jednoducho poradiť osobne. Tešíme sa na Vašu správu!

5 praktických tipov pre viac wellbeing na home office mg$

Kontaktujte nás!

V prípade otázok sme Vám kedykoľvek bezplatne k dispozícii