7 tipov na vytvorenie prírodného vonkajšieho priestoru
Čoraz viac majiteľov firiem si kladie otázku, ako môžu zmenami vo svojom podniku prispieť k ochrane prírody a k šetreniu prírodných zdrojov. Naša rada: Vytvorte ekologický vonkajší priestor.
Nielenže sa tam budú dobre cítiť vaši zamestnanci, ale zároveň robíte niečo dobré pre domácu prírodu. Na zákazníkov a obchodných partnerov okrem toho dobre zapôsobí, ak preberiete zodpovednosť a zasadzujete sa o životné prostredie.
Tento článok vám poskytne konkrétne tipy, ako navodiť vo vašom exteriéri dojem prírody. Najprv sa však pozrime na otázku, prečo sa vôbec oplatí zvýšiť povedomie o životnom prostredí vo vzťahu k vašim vonkajším priestorom.
Prečo je prírodný vonkajší priestor taký dôležitý?
Takmer polovica pôdnej plochy v našich mestách je vyasfaltovaná alebo zastavaná. Z tohto uzatvorenia povrchu pôdy vyplýva niekoľko negatívnych dopadov pre náš domáci ekosystém:
- Dažďová voda ťažšie vsakuje do pôdy, hladina podzemnej vody klesá.
- Úrodnosť pôdy sa stráca, pretože sú obmedzené dôležité funkcie pôdy.
- Životný priestor pre pôvodné rastliny, hmyz a malé zvieratá, ako sú vtáky, sa zmenšuje, čo prispieva k menšej biodiverzite.
Nie je však zelená plocha ako zelená plocha. Ani dobre udržiavaný trávnik nie je schopný v našom ekosystéme plniť tie isté funkcie, ako kvitnúca kvetinová lúka. Okrem toho sa na udržiavanie bezchybného trávnika nezriedka používajú škodlivé ošetrovacie prostriedky, nezabúdajúc na veľkú spotrebu vody.
Úprava vášho vonkajšieho areálu je teda ideálnou príležitosťou, ako prelomiť uzatvorenie našich plôch a vytvoriť prirodzený protipól prispievajúci k ochrane zdrojov a druhov.
Investícia do prírodného prevádzkového areálu sa preto oplatí
Je zrejmé, že vaše vonkajšie priestory patria vám. Plocha je však súčasťou domáceho ekosystému, ktorý je potrebné chrániť. Ak sa postaráte o outdoorový priestor, ktorý je lepšie prispôsobený prírode, bude to pozitívne pôsobiť na celý systém. Okrem toho môžete počítať s niektorými výhodami pre váš podnik:
Minimalizovanie pracovného zaťaženia
Po správnom založení sa udržateľné vonkajšie zariadenie spravuje takmer samo. Ak prírode prenecháte jej voľnosť a nenástojíte na perfektne strihaných trávnikoch a jednotných záhonoch, zníži sa aj úsilie, ktoré musíte vynakladať na udržiavanie vonkajších priestorov.
Úspora nákladov
Boj proti škodcom a burine sa v prírodných vonkajších priestoroch vyhráva aj bez drahých pesticídov. Upustiť môžete dokonca aj od chemických hnojív. So solárnymi svietidlami šetríte navyše aj energiu.
Vytvorenie podnetov
Zelené, svieže vonkajšie zariadenie je výrazne zaujímavejšie ako jednotvárna betónová krajina. Vaši zamestnanci profitujú z vonkajšej plochy, ktorú môžu využívať počas prestávok na oddych„v prírode“. V rámci opatrení budovania tímu môžete dokonca uvažovať o tom, že priestor pretvoríte spolu so svojimi zamestnancami.
Tu nájdete praktický kontrolný zoznam na správne udržiavanie vášho vonkajšieho zariadenia v každom ročnom období.
S týmito 7 tipmi vytvoríte prírodný vonkajší priestor
Ak máte pred očami tieto výhody, môžete sa teraz pustiť do realizácie. Nasledujúce tipy vám pomôžu dostať udržateľný outdoorový priestor vo vašom podniku o niekoľko krokov ďalej:
1. Úspora vody
Namiesto vody z vodovodu by ste na polievanie mali používať vodu, ktorá je tak či tak k dispozícii. Dažďová voda sa dokonale hodí na zavlažovanie a stačí ju len zachytiť. Cenná voda steká priamo do suda na dažďovú vodu cez špeciálnu klapku na dažďovú vodu pre zvod na vašom odkvapovom žľabe. Z neho možno pohodlne odoberať vodu na zavlažovanie.
Mimochodom: Voda z vodovodného potrubia môže byť tiež znečistená germicídnymi látkami, ktoré škodia rastlinám. Beztak to teda nie je najlepšia možnosť pre zavlažovanie.
Vodu šetríte okrem toho vďaka správnej stratégii zavlažovania. Najlepšie je polievať skoro ráno alebo neskoro večer, aby sa odparovalo menej vlhkosti. Vaša trávnatá plocha bude potrebovať menej vody, ak v lete o niečo zvýšite výšku kosenia.
2. Upustiť od plastov
Kvetináče a záhradný nábytok z plastov sú síce cenovo výhodné, nemajú však, žiaľ, veľmi dlhú životnosť. Okrem toho pri výrobe zaťažujú životné prostredie. Alternatívou sú kvetináče z hliny alebo prúteného pletiva, ktoré pôsobia prírodne a atraktívne. V prípade nábytku by ste mali staviť na drevo, tu je však tiež potrebné zvážiť niekoľko vecí.
Zrieknite sa tropických drevín, ako je mahagón, tíkové drevo alebo palisander, ktorých pôvod a podmienky ťažby sú často otázne. Namiesto toho si vyberte radšej trvanlivé, domáce dreviny, napríklad smrekovec opadavý, gaštan jedlý alebo dub. V zásade sa môžete orientovať na základe značiek kvality, ako je pečať FSC (Zertifikat des Forest Stewardship Council), poukazujúce na spoľahlivú udržateľnosť.
3. Boj proti burine bez chémie
V ekologickom vonkajšom priestore by mali byť pesticídy a chemické prostriedky na ochranu rastlín tabu. Tieto odpudzujú nielen škodcov a ničia burinu, ale majú negatívny dopad aj na užitočný hmyz a zvieratá. Okrem toho sa toxické zložky týchto prostriedkov dostávajú cez pôdu do podzemných vôd a môžu ich kontaminovať.
Namiesto pesticídov použite hustú výsadbu, ktorá burine už od počiatku nedáva žiadnu šancu. Aj použitie výplní do škár, ako je odolný rímsky harmanček, a pravidelné vyplievanie zabraňujú usídlovaniu neželaných rastlín.
4. Staviť na zelené hnojenie
Rastliny spotrebúvajú živiny, ktoré je potrebné nahrádzať. Pomocou zeleného hnojenia môžete udržiavať pôdu prirodzene zdravú, bez použitia chemických hnojív. Funguje to tak, že vysejete určité rastliny, ktoré opäť zvyšujú a vyrovnávajú obsah živín v pôde. Vhodným zeleným hnojom je facélia, ďatelina, vika, vlčí bôb a iné poľné kvety.
5. Poskytnúť domov užitočnej faune
Zvieratá slúžia dôležitému účelu v ekosystéme a mali by nájsť svoj domov vo vašom vonkajšom priestore. Napríklad vtáky sú vynikajúcimi ničiteľmi hmyzu. Rozložte búdky na hniezdenie, aby sa mohli usadiť. Vtáky sa tiež rady množia v živých plotoch a kríkoch, ktoré by ste preto od marca do júna nemali strihať.
Hmyz, ako sú čmeliaky a divé včely, patria k najdôležitejším opeľovačom a zabezpečujú, aby sa rastliny mohli naďalej množiť. Žiaľ, najmä v mestách nenachádzajú útulok. Týmto malým pomocníkom pomôžete, vezmete pod paže (resp. krídla), hotelom pre hmyz .
6. Udomácnenie rozmanitých rastlín
Vo vašom vonkajšom areáli by mala byť ideálne zdravá zmes vysokých a nízkych rastlín. Vysoké stromy sa postarajú o chladenie a poskytujú vašim zamestnancom, ako aj ostatným rastlinám, dostatok tieňa. Záhony s divými kvetmi vytvárajú farebné plochy a vábia včely a motýle.
Všetko, čo zasadíte, by malo byť domáce, aby to už bolo prispôsobené klíme a pôde. Okrem toho je dôležité, aby nevznikla monokultúra, pretože jediný rastlinný druh vyčerpá pôdu jednostranne. Umožnite, aby vedľa seba rástli mnohé rôzne druhy, ktoré sa navzájom optimálne dopĺňajú.
7. Využitie sily slnka
Váš vonkajší priestor by sa mal dať využívať a mal by byť bezpečný aj po zotmení. Napokon, vaši zamestnanci musia dobre vidieť na chodníky a nájsť cestu k parkoviskám alebo stojanom bicyklov. Solárne svietidlá tu ponúkajú ekologickú alternatívu k svetelným zdrojom závislým od zdroja elektrickej energie.
Dajú sa aj jednoduchšie inštalovať, pretože netreba klásť káble. Keď slnko počas dňa nabije svietidlá, večer sa vaše vonkajšie zariadenia vnoria do príjemného svetla.
Dúfame, že vám tipy v tomto článku budú nápomocné pri vytváraní prírodného vonkajšieho priestoru. Radi vám poradíme ohľadom výrobkov pre vaše vonkajšie zariadenia.
Kontaktujte nás!
Na zodpovedanie ďalších otázok sme vám kedykoľvek bezplatne k dispozícii.