Projekty a referencie

Na jednom mieste, z jednej ruky

Spoločnosť Vishay Electronic koncentrovala svoje centrum logistiky elektronických súčiastok na jednom mieste v meste Selb a pri plánovaní vnútorného vybavenia sa úplne spoľahla na poradenstvo a výrobky spoločnosti KAISER+KRAFT.

Mestečko Selb v pohorí Fichtelgebirge je známe predovšetkým vďaka jednému: porcelánu. Sídlia tu svetoznáme značky Rosenthal a Hutschenreuther. Čo vie len málokto: v meste Selb má svoje zastúpenie firma Vishay Electronic ‒ globálny hráč na poli elektronických súčiastok. Diódy, usmerňovače, tranzistory, snímače alebo rezistory sa tu vyrábajú v miliónoch kusov a z mesta Selb sa posielajú do celého sveta. Sídli tu totiž aj európska centrála koncernu, ktorý bol založený v roku 1962 v Amerike, a ktorý má len v Nemecku sedem sídiel.

Závody v meste Selb majú dokonca ešte oveľa dlhšiu históriu a táto história – ako inak – tiež trochu súvisí s porcelánom: už v roku 1900 Phillip Rosenthal z iniciatívy spoločnosti AEG založil „Oddelenie E“ na vývoj a výrobu izolátorov a keramických súčiastok na používanie v elektrotechnike. Elektrifikácia sveta bola v tej dobe práve v plnom prúde a tomu primeraný bol aj dopyt po výrobkoch. V priebehu rokov tak k závodu I pribudli ešte ďalšie dva závody. Každý rok sa tu vyrobí 80 miliónov súčiastok, spracuje 85 000 objednávok. Súčasní zákazníci pochádzajú z oblasti priemyselnej a spotrebnej elektroniky, ako aj z oblasti počítačovej techniky, automobilového priemyslu, medicínskej techniky alebo leteckej dopravy a kozmonautiky.

„Vďaka našej časom rozvinutej štruktúre s troma závodmi vznikla práve v oblasti logistiky dvojitá štruktúra: vo vtedajších závodoch sme mali príjem tovaru s prislúchajúcim skladom surovín. Expedícia sa nachádzala v závode III,“ hovorí Mathias Fröhlich, manažér nákupu spoločnosti Vishay.

Vishay ler

Padlo rozhodnutie o zriadení centrálneho skladu surovín a hotových výrobkov s prislúchajúcim logistickým centrom. Budova s úžitkovou plochou 2500 štvorcových metrov, z toho 2150 štvorcových metrov len pre sklad, sa postavila v blízkosti závodu III. Stavba je však len jedna vec ‒ vhodné vnútorné vybavenie vyhovujúce všetkým požiadavkám vec druhá. A v tejto chvíli prichádza do hry spoločnosť KAISER+KRAFT. „Začiatkom roka 2013 som zatelefonoval pánovi Bélovi Bezoldovi, do akej miery nás dokáže podporiť,“ vysvetľuje Mathias Fröhlich. Béla Bezold je regionálny manažér predaja pobočky spoločnosti KAISER+KRAFT v Mníchove a má skúsenosti špeciálne s plánovaním veľkých projektov, ako je tento.

Vishay ler

„Počas roka sa starám o niekoľko takýchto projektov. Zákazník u nás dostane všetko z jednej ruky, od plánovania až po konečné odovzdanie,“ hovorí Béla Bezold. Mathias Fröhlich a on sa poznajú a vážia si jeden druhého už mnoho rokov, pretože Vishay Electronic je dlhoročný zákazník s rámcovou zmluvou u spoločnosti KAISER+KRAFT a spolieha sa na kvalitu jej poradenstva a výrobkov.

Na začiatku je plán: Béla Bezold, regionálny manažér predaja spoločnosti KAISER+KRAFT v Mníchove, vytvoril projekt vnútorného vybavenia skladu novými regálmi.

Vishay ler

Nie je to také jednoduché, ako sa zdá

„Používali sme už regálové zariadenie spoločnosti KAISER+KRAFT, s ktorým sme boli veľmi spokojní,“ hovorí Mathias Fröhlich. „Moja pôvodná myšlienka bola ‒ jednoducho rozšíriť toto zariadenie o regály s vysokou nosnosťou.“ Pôdorysy, plánovaciu dokumentáciu a definované požiadavky poskytol Bélovi Bezoldovi, ktorý na ich základe vypracoval prvý návrh. Ukázalo sa však, že to nie je také jednoduché, ako sme si mysleli: požiadavky nového skladovacieho a logistického centra presiahli nosnosť existujúcich regálov, ktoré sa mali opätovne použiť. „V konečnom dôsledku sme všetko od základov nanovo naplánovali, teraz sa používajú policové regály strednej nosnosti, pri ktorých každá polica udrží zaťaženie 200 kg,“ hovorí Béla Bezold. Celkovo je to 528 bežných regálových metrov, s približne 2100 policami, rozdelenými na štyroch úrovniach a zoradenými v radoch zakaždým po tri až päť polí. Kto ich všetky obehne, má v nohách takmer jeden a pol okruhu štadióna.

Celkom jednoducho rozšíriteľné

Teraz tvoria „srdce“ nového skladu hotové výrobky, ktoré sa tu uskladňujú v jasne usporiadaných radoch pred odchodom do expedície. A to najhlavnejšie: zariadenie je naplánované na rozšírenie, v prípade potreby sa tak môže nad prvou úrovňou regálov nainštalovať druhá, ktorá by potom ešte zdvojnásobila skladovaciu plochu. Takto je zabezpečená progresívnosť do budúcna.

Vishay ler
Vishay ler

Na vonkajších stenách skladu našli svoje miesto paletové regály, na štyroch úrovniach až pod strechu sa tu teraz dá bez problémov uskladniť 170 paliet so surovinami, ako keramické substráty, kovové diely, kontaktné materiály alebo náhradné diely pre stroje a zariadenia.

Vyskytli sa pri plánovaní mimoriadne prekážky alebo ťažkosti? „Vlastne ani nie. Spomínam si len na telefonát stavebnej firmy, ktorá chcela odo mňa vedieť, aký betón majú teraz naliať,“ hovorí Béla Bezold s úsmevom. Pod podlahou haly bolo totiž uložené kúrenie, ktoré má vplyv na jej zaťažiteľnosť. „Neskôr sme to však jednoducho vyriešili pomocou špeciálnej kotvy pre regály,“ hovorí. Bez problémov sa tak mohli splniť aj požiadavky na zaťaženie regálov, ktoré sa počas plánovania ešte raz zvýšili. „Spoločnosť KAISER+KRAFT má v ponuke všetko pre skutočne každú potrebu.“

Mathias Fröhlich zo spoločnosti Vishay je tiež veľmi spokojný s priebehom: „Mali sme plán a vedeli sme, čo chceme. Spoločnosť KAISER+KRAFT nám dodala všetko, čo sme potrebovali na realizáciu.“ A to presne podľa harmonogramu: 26. augusta boli nové regály kompletne dodané, následne sa zmontovali a 31. augusta bolo možné odovzdať dokončený nový sklad presne podľa dohody. Staré regály značky KAISER+KRAFT, ktoré sa mali opätovne využiť, našli nové uplatnenie na iných miestach v podniku.

Tu sa ale práca Bélu Bezolda ešte nekončí, pretože preberá aj kolaudáciu a ročnú kontrolu zariadenia: „Ako autorizovaný partner preberáme aj ročné kontroly regálov podľa noriem BGR a EN-15635. Spoločnosť KAISER+KRAFT je navyše ako jedna z mála schopná vykonávať ešte aj opravy na mieste a vystavovať potrebné protokoly o skúške.“

Naspäť na stránku projektov

Vishay ler

Kontakt

Ak potrebujete naplánovať projekt, radi Vám pomôžeme. Naši odborníci Vám poradia a kompetentne podporia.