Čističe malých dielov/čističe súčiastok
Čistota dielov zohráva dôležitú úlohu v dielňach a oddeleniach údržby výrobných podnikov, ako aj vo veľkopriemysle, a považuje sa za znak kvality. Hlavným cieľom je dosiahnuť vysokú úroveň čistenia čo najhospodárnejšie a s minimálnymi rizikami pre ľudí a životné prostredie. Čistenie dielov uľahčuje čistenie nástrojov a strojových súčiastok v každom odvetví, ako sú remeslo, výroba, údržba a servisné dielne.
Pomocou čističov malých dielov/čističov súčiastok odstránite napríklad mastnotu a olej zo strojových súčiastok – bezpečne, účinne a ekologicky. Tu sa dozviete viac o tom, ako fungujú čističe malých dielov/čističe dielov, aké sú rozdiely medzi jednotlivými variantmi a kedy je ktorý typ čističa správnou voľbou.
Na čo potrebujete čističe malých dielov/čističe súčiastok?
Čističe malých dielov/čističe súčiastok sa používajú špeciálne na čistenie mastnoty, oleja a nečistôt z malých dielov. Často sa používajú pre strojové súčiastky alebo nástroje.
V popredí sú dva aspekty:
- Dôkladné, rýchle a prácu šetriace čistenie malých dielov
- Bezpečné a ekologické zaobchádzanie s nebezpečnými látkami, ako sú rozpúšťadlá
Čističe malých dielov/čističe súčiastok tiež pomáhajú dodržiavať platné environmentálne predpisy v podniku – napríklad tým, že zabezpečujú, aby neunikali žiadne nebezpečné látky.
Ako fungujú čističe malých dielov/čističe súčiastok?
Čističe malých dielov/čističe súčiastok sú k dispozícii v rôznych variantoch:
Úsporný zvlhčovač
Úsporné zvlhčovače sa používajú na zvlhčovanie čistiacich handier, absorpčných tkanín alebo čistiacich papierov rozpúšťadlami alebo dezinfekčnými prostriedkami. Majú misku, nádobu s kvapalinou a čerpací mechanizmus. Stlačením misky nadol sa miska naplní kvapalinou z nádoby a touto kvapalinou môžete navlhčiť handričku. Nespotrebovaná kvapalina odteká hneď naspäť priamo do nádoby. Tento systém znižuje množstvo škodlivých výparov. Okrem toho je v miske zabudovaná poistka proti vznieteniu, ktorá zabraňuje vznieteniu horľavých kvapalín.
Stôl na umývanie štetcov
Stoly na umývanie štetcov fungujú rôznymi spôsobmi:
- Ručné čistenie súčiastok studeným čistiacim prostriedkom na báze uhľovodíkov: Studené čistiace prostriedky určené na použitie v stole na čistenie štetcov sú vynikajúce na odstraňovanie mastnoty a olejov. Podľa hesla „podobné rozpúšťa podobné“ čistič IBS na báze uhľovodíkov za studena nadvihne znečistenie, prenikne a zmieša sa s olejmi alebo tukmi a dá sa ľahko opláchnuť alebo odstrániť pomocou štetcov – bez toho, aby boli napadnuté znečistené kovové časti.
Funkcia: Zatiaľ čo stláčate nožný spínač a čistíte znečistené diely, znečistená čistiaca kvapalina steká späť do suda. Oddeľuje sa automaticky a „špina“ sa usadzuje na dne suda. Čisté čistiace chemikálie sa zároveň nasávajú zo stredu suda pomocou čerpadla > čistenie v systéme cirkulácie, ktorý šetrí zdroje. Je to praktické, šetrné k životnému prostrediu a funguje to dlho. K vysvetleniu formou videa - Ručné čistenie dielov vodnými čistiacimi prostriedkami: Ručné čistenie je možné aj v stole na čistenie štetcov pre použitie povrchovo aktívnych čistiacich prostriedkov na báze vody s ohrevom. Tieto čistiace prostriedky na báze vody sa v zariadení zahrievajú na max. 45 °C na čistenie kovových súčiastok znečistených olejom a mastnotou a nepodliehajú predpisom o prchavých organických látkach (VOC) a biologických materiáloch.
Stoly na čistenie štetcov, ako je BIO-CIRCLE GT, sú vybavené cirkulačným systémom a ohrievačom nádrže, aby bolo možné používať špeciálne čistiace prostriedky s mikroorganizmami (na odbúranie olejov). Vďaka tomu sú mimoriadne šetrné k používateľovi a životnému prostrediu. Tým sa takisto umožní dlhšia životnosť čističa.
Automatická umývačka
Automatické umývačky s čistiacimi prostriedkami na báze vody sú vhodné na plne automatické čistenie malých dielov a veľkých/neskladných dielov. Na tento účel sa používajú čistiace prostriedky v spreji šetrné k materiálu.
Čistenie vo vysokotlakovom procese pomocou čistiacich prostriedkov v spreji
Čistenie sa tu uskutočňuje prostredníctvom vysokého tlaku v uzavretej umývacej kabíne. Tieto zariadenia na umývanie súčiastok sú vhodné na rýchle čistenie súčiastok so zložitou geometriou.
K výhodám zariadení na umývanie súčiastok patrí aj ich vysoká nosnosť a možnosť nakladať zariadenie pomocou žeriava cez uhol otvorenia veka. Týmto spôsobom možno spoľahlivo čistiť aj konštrukčné prvky so zložitou geometriou.
Čistenie ultrazvukom (ponorná metóda)
Pri ultrazvukovom čistení sa súčiastky umiestnia do vibračnej vane alebo bubna a čistia sa ultrazvukom bez zanechania zvyškov – dokonca aj od silného znečistenia. Tento proces je ideálny na jednoduché čistenie ťažko prístupných miest a šetrné intenzívne čistenie predmetov rôznych tvarov, typov a veľkostí.
Tip: Pri používaní zariadení na ultrazvukové čistenie sa uistite, že sú znečistené časti odolné voči nárazom.
Najsilnejšie znečistenia, ako je olejový karbón a pigmenty, sa dajú výborne odstrániť vhodným ultrazvukovým čistiacim prostriedkom IBS (šetrným k materiálu a kompatibilným s hliníkom – vhodným aj pre neželezné kovy).
Hľadanie správneho čističa malých dielov/čističa súčiastok – Tipy
Pri výbere čističov malých dielov/čističov súčiastok sa odporúča ujasniť si nasledujúce základné otázky:
- Ako často sa vo Vašej prevádzke musia čistiť malé diely/súčiastky?
- O aké diely ide a aké sú veľké?
- Pracujete s vysoko horľavými kvapalinami?
- Aký druh kontaminácie je prítomný?
Ak je čistenie malých dielov/súčiastok súčasťou každodennej práce vo Vašom podniku, čistiaci stôl je nevyhnutný. Pri silnom znečistení dielov so zložitou geometriou je dobrou voľbou zariadenie na umývanie súčiastok alebo zariadenie na ultrazvukové čistenie. Úsporné zvlhčovače sú ideálne na bezpečnú prácu s horľavými kvapalinami.
Dôležité: Pri výbere čistiacich stolov zvážte aj faktory, ako je nosnosť a rozmery pracovnej plochy, najmä ak chcete čistiť ťažké a neskladné diely. Vo väčších dielňach alebo montážnych halách sú ideálne mobilné čistiace stoly.